Kamuda Yükselme Sınavları İçin Gerekli Olan Puan 70’den 60’a Çekildi!

Kamu Kurumlarının ve Kamu Kuruluşlarının unvan değişikliği ve görevde yükselme için yaptıkları sınavda aranan sınav puan şartını 70 puandan 60 puana düşürdüler.

Kamuda Yükselme Sınavları İçin Gerekli Olan Puan 70’den 60’a Çekildi!
Kamu alanında rütbe atlamak için girilmekte olan sınavlardaki gerekli puanlar geçtiğimiz senelerde 70’ken bu sene yapılmış olan bir açıklamaya göre artık 60 olarak belirlenmiştir. 60 puan sınırını geçemeyen adaylar ise başarısız olacaklardır. Yönetmelikte yer alan açıklamalara göre yazılı sınav sonuçlarına göre en yüksek puanı alan adaylardan başlanarak belirlenmiş olan kadronun 5 katı kadar aday mülakatlar için davet edilecek ve bu kişiler içinden seçim yapılacak. Bu durum ise mülakata giden kişilerin seçilme oranının büyük oranda düşmesine sebep oldu. Fakat yine de puanın geçen senelere göre daha düşük olması, çok daha fazla insan için iş kapılarının açılacağının habercisidir.

Artık Sınavlar Yazılı ve Sözlü Yapılacak

Daha önceki senelerde yazılı sınavı geçen kişilerin sayısı az olduğu için sözlü sınava girebilen adayların büyük bir bölümü başka herhangi bir şart aranmadan çalışma hayatı içinde yer almaya başlayabiliyordu. Fakat artık yazılı sınavı geçen kişilerin sayısı çok daha fazla olacağı için sözlü sınavı geçmek çok daha zor hale gelecek. Özellikle de adayların 5 katı kadar kişinin mülakatlara davet edilmesi yaşanılan çekişme oranını arttıracaktır. Son adaya eşit puan almış kişiler de sınavı geçmiş sayılacak ve aynı şekilde mülakatlarda değerlendirilmek üzere davet edilecektir. Sözlü mülakatlarda ise çeşitli konularda üstün olan kişiler çok daha kolay iş sahibi olacak.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE