Bekçilerin Silahı Var Mı Silah Kullanabilir Mi?

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapmakta olan çarşı ve mahalle bekçilerinin silahı var mı, silahı varsa kullanmaya yetkileri var mı?

Bekçilerin Silahı Var Mı Silah Kullanabilir Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanının talimatı ile gecelerin ve sokakların daha huzurl olması için kamuya yeniden bekçi kadrosu ihdas edildi. Öyle ki şu anda eğitimde olan ve ataması yapılacak olan adaylar ile birlikte Türkiye geneli 20 bin civarı çarşı ve mahalle bekçisi bulunmaktadır. Bekçiler hem gündüz hem geceleri görevli bulundukları mahallelerde ya da çarşılarda görev yapmakta ve görevleri esnasında olaylara ilk olarak müdahale etmekte yine vatandaşların kimliklerini alarak asayiş uygulaması kapsamında GBT sorgulaması gerçekleştirmektedir. Peki çarşı ve mahalle bekçilerinin silahı var mı, çarşı ve mahalle bekçileri silah kullanabilir mi?

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile çarşı ve mahalle bekçilerinin polis gibi haklara sahip olduğu daha önce duyurulmuştu. Nasıl ki polislere beylik tabancası veriliyor bekçilere de aynı şekilde silah verilmekte olup verilen silahın SAR 9 olduğu bilinmektedir. Bekçilerin yine polis gibi silah kullanmaya yetkisi bulunmaktadır ancak her ortamda kullanabilecekleri anlamına gelmemekte olup silahlı bir çatışmanın olduğu anlarda ya da vatandaşların can ile mal güvenliğinin tehlikeye düştüğünün anlaşıldığı anda çarşı ve mahalle bekçileri silah kullanabilmektedir. Tabi ki İçişleri Bakanlığından yapılan ikazlar da silahın en son çare olarak kullanılması gerektiği belirtilmiş ve silahın kullanıldığı durumlarda silahın kullanıldığı kişinin de canına kast edecek şekilde kullanılmaması gerektiği duyurulmuştu.

BEKÇİ ALIMI VE HABERLERİNİ BU SAYFALARDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

İnstagram Hesabımız İçin Buraya Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Buraya Tıklayınız.

Twitter Hesabımızı Takip Etmek İçin Buraya Tıklayınız

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 10:51
YORUM EKLE