Bekçilere Kimlik Sorma İzni Verildi! TBMM'de Onaylandı

Çarşı ve mahalle bekçilerine Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM kimlik sorma yetkisini tanıdı.

Bekçilere Kimlik Sorma İzni Verildi! TBMM'de Onaylandı

Türkiye'nin tüm illeri ve ilçeleri aynı zamanda büyük köylerinde geceleri görev yapmakta olan çarşı ve mahalle bekçileri şu ana kadar milyonlarca kişinin GBT kontrollerini yaparak asayişte büyük bir katkı sağladı. İzmir ve Mardin'de meydana gelen olayda vatandaşlar ile bekçiler mahkemelik oldu ve mahkeme tarafından verilen karar neticesinde vatandaşlar haklı bulunarak bekçilerin kimlik sormaya yetkisinin olmadığı, vatandaşlara kesilen para cezasının da iptaline karar verilmişti. Bu kararlar sonrasında sıklıkla Emniyet Genel Müdürlüğü EGM bekçilerin kimlik sorabileceğini açıklamıştı ancak net bir kanun çıkmadığı için henüz bekçiler yeniden GBT işlemlerine başlayamamamıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'den yetkili karar çıktı ve izin verildi.

BEKÇİLER KİMLİK SORABİLECEK

Türkiye Büyük Millet Meclisinde çarşı ve mahalle bekçilerine kimlik sorma yetkisinin verilmesi için görüşme yapılması bekleniyordu ve ilgili görüşme dün yapıldı. Buna göre çıkan kanun ile birlikte artık çarşı ve mahlle bekçilerin kimlik sorabilecek, şüpheli gördüğü araçları durdurabilecek, silah kullanabilecek, şiddet mağduru ya da tacize mağdur kalmış kadın, çocuk yaşlı vb. gibi kişileri koruyarak emniyet güçlerine teslim edecek, genel kolluk kuvvetlerine de yardım edecek. Çıkarılan kanun neticesinde artık anayasa da gerekli düzenlemeler yapılmış oldu ve bekçilerin kimlik sormasından bundan sonra artık her hangi bir sakınca kalmayacak.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE