43 Bin Kamu İşçisine Zam Müjdesi

Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü Hak-İş Konfederasyonunun örgütlü olduğu 13 işletmede imzalandı. Bu protokol ile birlikte 43 bin işçiye zam müjdesi de geldi. İşte ayrıntılar…

43 Bin Kamu İşçisine Zam Müjdesi

43 bin kamu işçisine zam Müjdesi

iki yılda bir imzalanan bu sözleşmeler hakkında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçilere 2015'in ilk 6 ayı için yüzde 6 ve ikinci 6 ay için 5'lik ücret artışının yapıldığını belirtti. İşçiler böylece toplamda yüzde 11.3'lük ücret zammı aldı. Bunun yanı sıra Aylık brüt çıplak ücretleri 2 bin 150 liranın altında olanlara 100 lira zam yapılırken, 2 bin 15 Daha önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’nunda belirttiği 2015 ve 2016'da yılda bir defa olmak üzere tüm işçilere 'denge ödeneği' adı altında 500 liralık bir ödeme yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2016'nın ilk 6 ayı için Orta Vadeli Program'da öngörülen yüzde 3'lük artışların sağlanacağını belirterek, maaş zammına bu dönemde gerçekleşecek enflasyon farkının da ekleneceğine dikkat çekti. Hak-İş'e bağlı Öz Orman-İş Sendikası'nın yaşadığı işverenişçi sendikası arasındaki sorunların da çözüldüğü bilgisini veren Bakan Çelik, işçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması konusunda mutabakat sağlandığını belirtti. Öz Gıda-İş bünyesinde Çay-Kur ve Et Balık'ta ilave bazı iyileştirmelerle ilgili değerlendirme yaptıklarını da dile getiren Çelik, işletme sözleşmelerinde iyileştirmelerin dikkate alınacağını söyledi.

Sözleşme ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise konfederasyona üye 43 bin kişiyi ilgilendiren sözleşmenin önemli olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin içinden geçtiği durumu ve elde ettiklerimizi dikkate alırsak sözleşme olumlu oldu ifadelerini kullandı.

Mahmut Aslan aynı zamanda Bakan Çelik'le son sözleşmeyi imzaladıklarını ifade ederek, sayın Bakan’ın bu sözleşme son sözleşmesi oldu dedi. Kendilerinin bundan sonra da Bakan Çelik’le çalışmak istediklerini dile getiren Arslan, Bakan Çelik’ten espirili şekilde "Ben bir sendika kurmayı düşünüyorum" cevabını aldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2020, 08:24

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE