Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş alımı ilanı yayımlandı. Az Önce Resmi gazetede 12 Ekim 2023 tarihli yayımlanmış olan duyuruya göre Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanmış olan duyuru ile 320 yeni uzman Erbaş alımı yapılacağı açıklandı. Buna göre Sözleşmeli Uzman Erbaş alımı için adaylardan hangi şartlar aranacak? Kontenjan dağılımı nedir? detayları İşin Olsa ekibi olarak sizlerle paylaşıyoruz.

320 Yeni Uzman Erbaş Alımı Yapılacak!

Jandarma Genel Komutanlığına 310 lojistik ve 10 bando alt branşlarında olmak üzere toplam 320 sözleşmeli uzman erbaş (erkek) temin edilecektir.

Detaylı kontenjan dağılımı için başvuru kılavuzu az önce Jandarma tarafından yayımlandı. işte detaylar;

Lojistik Branşlı Uzman Erbaş Kontenjan Dağılım:

- Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı 3 Kişi,

- Betonarme Demircisi 5 Kişi,

- Bobinajcı 1 Kişi,

- Çatı Ustası 2 Kişi,

- Duvarcı 50 Kişi,

- Fayansçı 40 Kişi,

- Garson 5 Kişi,

- Jeneratör Tamircisi 1 Kişi,

- Kaportacı 5 Kişi,

- Karbon/Fiber Üretimcisi 2 Kişi,

-  Kasap 7 Kişi,

- Marangoz 11 Kişi,

- Mermerci 3 Kişi,

- Metal Doğramacı 4 Kişi,

- Mobilya Boyacısı 1 Kişi,

- Optik / Elektro Optik Sis.Tamircisi 1 Kişi,

- Oto Boyacı 10 Kişi,

- Oto Döşemeci 10 Kişi,

- Oto Elektrikçi 5 Kişi,

- Oto Lastik Tamircisi 25 Kişi,

- Oto Tamircisi 30 Kişi,

- Plastik Doğramacı 1 Kişi,

- Sıvacı 40 Kişi,

- Silah Tamircisi 16 Kişi,

- Su Yalıtımcısı 1 Kişi,

- Terzi 30 Kişi,

- Torna / Tesviyeci 1 Kişi,

Bando Uzman Erbaş Alımı Kontenjan Dağılımı:

- Nefesli Enstrüman İcracısı 2 Kişi,

- Solist 2 Kişi,

- Telli Çalgılar İcracısı 3 Kişi,

- Vurmalı Çalgılar İcracısı 1 Kişi,

- Yaylı Çalgılar İcracısı 2 Kişi,

Uzman Erbaş Alımı Başvuru şartları nedir?

Jandarma bünyesindeki eksikliği gidermek üzere 320 uzman Erbaş alacak. Bu kapsamda Lojistik branşlı be bando sınıfı Uzman erbaş alımlarında genel olarak;

" Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Silah taşımasına engel olabilecek bir hukuki sebebi olmamak, Alkol veya uyuşturucu madde den tedavi görmemiş veya görmüyor olmak, Terör örgütü üyeliği olmamak"

gibi şartlar aranacak.

KPSS Şartı Var Mı? Detayları Nedir?

İlkokul mezunu olan adaylardan KPSS şartı aranmayacaktır.

Lise ve Ön Lisans mezunları için 2022 yılında yapılan KPSS puanından P93 veya P94 puan türünden puan almış olmak gereklidir. KPSS Puanı olmayan Lise ve Ön Lisans mezunu adaylar başvuru yapamayacaklardır.

Yaş Şartı ne Olacak?

Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2023) itibarıyla 20 yaşından gün almış olmak ve 27 yaşını bitirmemiş olmak [01 Ocak 2004 (dahil) - 01 Ocak 1996 (dahil) tarihleri arasında doğanlar].

Askerlik Şartı Olacak Mı?

Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için (Yedek subay, yedek astsubay, sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapanlardan müracaat edenler dahil) birlik komutanlıklarınca düzenlenen nitelik belgesinden 80 (seksen) puan ve üzeri not almış olmak.

Askerliğini Yapmış Olanlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü (27 Nisan 2023) itibariyle, terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (27 Nisan 2018 tarihi ve sonrasında terhis olmak.).

Sözleşmeli Erbaş ve Erlerden Aranacak Şartlar:

Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2023) itibarıyla 29 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 2004 (dahil)- 01 Ocak 1994 (dahil) tarihleri arasında doğanlar) ve sıralı üç disiplin amiri tarafından “Uzman Erbaş Olur” kararlı nitelik belgesi almış olmak.

Boy Şartı Nedir?

En az 167 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak koşuluyla, kilosu başvuru kılavuzundaki boy-kilo tablosunda oranları belirtilen değerler içerisinde bulunmak.

Sağlık Şartı Nedir?

Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık kurulu raporu vermeye yetkilendirilen hastanelerden TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği esaslarına göre “Uzman Erbaş Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almış olmak.

Branşına Göre Özel Şartlar Nedir?

Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Jandarma 320 uzman Erbaş alımı başvurusu için süreç Kılavuzun yayımlanması ile birlikte başlayacak olup en geç 15 gün sürecektir. Bu kapsamda başvurular sadece Elektronik ortamda yapılacak.

Başvuru tarihleri: 12 - 26 Ekim 2023

Başvuru Ekranı: https://vatandas.jandarma.gov.tr/

BAŞVURU KILAVUZU

BAŞVURU EKRANI