Deprem ile Sıcaklık ve Yağmurun İlişkisi Var Mıdır?

Son zamanlarda depremlerin sayısı çokça arttı. Kahramanmaraş'ta 7.4 lük depremden sonra Peki deprem ile sıcaklığın ve yağmurun bir ilişkisi var mıdır?

Deprem ile Sıcaklık ve Yağmurun İlişkisi Var Mıdır?

Ülkemizde önceki yıllarda belirli aylarda bir kez ufak şiddetli deprem olurdu. Fakat son zamanlarda o kadar sık deprem olmaya başladı ki neredeyse her akşam ajanslar açıldığında spikerin güne büyük şiddetli bir deprem ile başladığını görür olduk. Deprem sayısı giderek artarken vatandaşlar deprem üzerine araştırmalar yapmaya devam ediyor. Deprem ile sıcaklığın ve yağmurun bir ilişkisi var mı? Sorusu ile beraber yine Türkiye'deki fay hatları, fay hatlarını gösteren harita aramaları da yapılmaya devam ediyor.

Kahramanmaraş 7.4 Deprem Meydana Geldi!

6 Şubat 2023 tarihi saat 4.17 de meydana gelen 7.4 lük depremden sonra bilanço ağırlaşmaktadır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, deprem saat 4.17'de, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşti. Bakan Soyludan gelen son dakika duyurusu ile 4 üncü seviyede alarm verildi.

HARİTA ÜZERİNDEN FAY HATLARI HABERİ

Deprem ile Sıcaklık ve Yağmurun İlişkisi Var

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen deprem hakkında önemli açıklamalar yaptı ve yaptığı açıklamasında sıcaklık ile deprem arasındaki ilişkinin yüzde 100 olduğunu duyurarak 281 bin uydu görüntüsü üzerinden araştırmaların yapıldığı bu araştırmalar neticesinde sıcaklık ile deprem ilişkisinin yüzde 100 olduğunu öğrendiklerini belirtti. Buna göre hava basıncının depreme etki ettiği şu andaki verilere bakıldığında kar ya da yağmurun yağdığı her hangi bir noktada 7 şiddetinde bir depreme rastlanmadığını belirtti.

Yani yağmur ile karın yağdığı bölgelerde büyük depremlerin olmadığı ancak küçük depremlerin olduğunun görüldüğü vurgulanmış oldu. Fakat bilim bu konuda da zıt düşmeye farklı açıklamalar yapmaya devam ederken bir yandan pek çok kişide yağmur ile kar sularının fay hatlarına ulaşması durumunda toprakların kayganlaşacağı ve depremi artırabileceğini de ön görmektedir.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2023, 10:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uşaklı
Uşaklı - 2 yıl Önce

Peki Erzurum'dakibüyük depremi Kütahya GEDİZDEKİ depremi Van'daki depremi Afyondaki depremi acaba güneş mi etkiledi halbuki buralar bol yağmur ve kar alan yerler madem ki güneş depremleri tetikliyor öyleyse Antalyada Mersinde Adanada Urfada niçin büyük depremler yok
Unutmayalım ki Yalova depreminde o bölge ve etrafına çok etkili yağışlar olmuştu Kütahya Gediz depremi öncesi sert bol karlı kış olmuştu hatırlayalım
Deprem fay hatları arasındaki toprak katmanın yağışlarla düşen sular yer altı su akarlar tarafından taşımakta ve boşalan aralar da fay hatları hareketlenme olur buna da resmen deprem denilir
İstanbulda 25 gündür sürekli yağış olmakta inşAllah dünyanın en güzel gözde şehrine bir felaket olmaz

Erdal kesmeci
Erdal kesmeci @Uşaklı - 13 ay Önce

Hatay kırıkhan merkez üstü baldıran köyü ndeki 4.7 şidetindeki deprem 18 aralık gece meydana geldi merkez üstü olan köyün her tarafı büyük su kanaları var bence yağışlı yerler depremi tetikliyor

İsim
İsim - 9 ay Önce

Haberde kaynak yok. Yağmur ve sıcaklıkla deprem arasında ilişki olduğunu söyleyen açıklamayı yapan kim. Seo haberi yazacağız diye 5N1K'dan kopmayın.