Çalışma Bakanı Selçuk'tan Asgari Ücretin Satın Alma Gücü İçin Önemli Açıklama!

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Asgari ücretin satın alma gücü ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Avrupa Birliği ülkelerinde satın alma gücü Türkiye'nin 8 sırada.

Çalışma Bakanı Selçuk'tan Asgari Ücretin Satın Alma Gücü İçin Önemli Açıklama!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücretle ilgili çok önemli bir açıklama yaptı yaptığı açıklamalarda 2020 Asgari ücretin dünya genelindeki en fazla artış yapılan ikinci ülke olduğumuzu ifade etti. 

BAKAN SELÇUK'TAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI;

Bilindiği gibi 2019 aralık ayı içerisinde asgari ücret tespit komisyonunun yaptığı toplantılar sonucunda asgari ücrete %15 oranında zam gerçekleştirildi 2020 yılında asgari ücret 2324 TL net olarak açıklandı. Konu ile ilgili açıklamalar gerek bakanlık bünyesinde gerek sendikalar düzeyinde gerekse ekonomi dünyasında tartışılmaya devam ediyor. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 7 Şubat tarihli yaptığı açıklamasında Asgari ücretin satın alma gücü oranının Avrupa'da 8 sayı yükseldiğini ifade etti. Ayrıca yapılan yapılan açıklamada asgari ücreti arttıran ikinci ülke olduğunu ifade etti. Bakan Selçuk asgari ücreti 2020 yılı için 2943 TL olduğunu belirterek Türkiye'de Asgari ücretin birçok Avrupa Birliği ülkesine göre daha iyi durumda olduğunu vurguladı.

Bakan Selçuk'un yaptığı açıklamalara göre asgari ücretlinin satın alma gücü Türkiye'de Avrupa ülkelerinden Bulgaristan, Sırbistan, İspanya, Yunanistan Portekiz gibi ülkelerden daha fazla.  2005 yılında Türkiye Avrupa Birliği ülke arasında  15 sıradaydı geçtiğimiz yıl ise 10 sıradaydı. bu yıl bu sıralama 2 basamak daha artarak 8'e yükseldi. 

ASGARİ ÜCRET İLE KAÇ DEPO BENZİN ALINIR?

Ayrıca Avrupa Birliği istatistik ofisini verilerine göre Türkiye'de asgari ücret oranın 440 euro ile 26 Avrupa ülkesi içerisinde sondan 6 sırada olduğu ifade edildi. Euronews'te yayınlanan bir habere göre Renault marka bir arabanın Türkiye'de 49 litrelik deposu 9 kez doldurulabiliyor İspanya'da ise 16 kez doldurulabiliyor.

Sizde asgari ücretle ilgili düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 23:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazandan ramazan
Ramazandan ramazan - 3 yıl Önce

Bakanim yanlış hesap Bağdattan döner? ?? Satın alım gücümüzü hesaplarken simit hesabı yapmayın. Avrupanin maaş pariterisine göre hesap yaparken maaşımızi dolar endeksli almıyoruz ama aldığımız bütün ürünler dolar bahane edilerek sürekli zamlaniyor. Bu ülkede kirada olup 2 çocuk bakan bir aile tek maaşla asla geçinemez. Geçinen varsada yarı aç yarı tok geçiniyordur. Yazık ettiniz çalışana garibana zenginin parasında azalma olmamasına rağmen hala ağlamakta gariban neyapsinnnnn

Mahmut 47
Mahmut 47 - 3 yıl Önce

Sayın bakanım geçici işçi bizlere sözleşme kadro verin bize sözleşme kadro verin bizlere yardım edin saygilarimla

Serkan
Serkan - 3 yıl Önce

Hocam şu asgari ucretle icra borçları ödenmiyor

Erdoğan Ulusoy
Erdoğan Ulusoy - 3 yıl Önce

Ne konuştuğunu bilmiyor, AKP bitirdin sen ve damat,

Uğur can
Uğur can - 3 yıl Önce

Millet açlıktan kırılıyo . Biz hala gösteriş peşindeyiz.. yazıklar olsun !55

Ömer abravcı
Ömer abravcı - 3 yıl Önce

Ah birde vergiler kalksa aldığımız 3000 TL maas biz geçinemiyoruz enflasyon düştü diyonuz nerede düştü resmen dalga geçiyonuz

Emin ucgun
Emin ucgun - 2 yıl Önce

Kendileri asgari ucretle gecinmedikleri için anlamazlar anlamak işlerine gelmez milletle dalga geçiyorlar bunlar bu vatani ve vatandaşı düşünmüyor bizleri dusunse dusunse Rabbim düşünür gün gelir devran döner Allah iyileri kotulerle karşılaştırır ama kotulere yar etmez mazlumlarin asgari ucretle üç kuruş la gecinmek zorunda bırakılan bizlerin ahır tutar çünkü Allah mazlumlarin yanindadir