Komi Nedir? Komilerin Görevleri Nelerdir?

Komi, restoranların mutfak ya da servis kısmında çalışıp,aşçı ve garsonlara yardımcı olan kişidir. Genellikle garsonun yardımcısı olarak anılır. İşte detaylar..

Komi Nedir? Komilerin Görevleri Nelerdir?

Serviste garsona yardımcı olur. Servis komisi ve mutfak komisi olarak iki çeşit komi bulunur. Servis komisinde bulunan komiler genellikle masayı toplar çok yoğunluk olan durumlarda garsonun görevlerini üstlenebilirler.Mutfak kısmında çalışan komiler ise yemeğe hazırlık aşamalarında çalışırlar.

Komilerin görevlerinin bir kısmı, çalıştıkları yere göre değişir.Mutfak komileri, yemeğin yapılışı sırasında aşçılara yardımcı olur. Mutfak komilerinin başlıca görevleri şunlardır ;

  • Sebze, meyve,kırmızı et ve balıklarla ilgili istenen kesme ya da parçalama gibi işlemleri yapmak .
  • Fırın ya da ocak üstünde yer alan pişirme gereçlerinin istenen sıcaklığa gelmesini sağlamak.
  • Mutfağın temizlik ve hijyen kurallarına uygun olmasını sağlamak .

Servis kısmında çalışan komilerin görevleri ise şöyle sıralanır;

  • Garsonların sunulacak ürünleri almasına yardım etmek.
  • Siparişlerin takibini yapmak ve garsonları bilgilendirmek.
  • Kirli tabak, çatal ya da bıçakları toplamak.

Komi olmak adına iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki sürekli olarak ele alınan usta-çırak ilişkisi arasında konuyu en iyi şekilde anlamaktan geçer. Aynı zamanda iki yıl ya da dört yıllık turizm otelcilik bölümlerinden mezun olunabilir. İnsanlarla iletişimi güçlü, diksiyonu düzgün ve dış görünüşüne dikkat eden kişiler tarafından seçilir. Komiliğin bir üstü ise garsonluktur. Kademe kademe yükselirler.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 08:20
YORUM EKLE