Birey Olmak ve Eğitim Seviyesi

Birey Olmak ve Eğitim Seviyesi Genel eğitim doğal olarak bireysel özellikleri, farklılıkları törpüler, bireyleri itaatkar olmaya yönlendirir

Birey Olmak ve Eğitim Seviyesi

doğal olarak bireysel özellikleri, farklılıkları törpüler, bireyleri itaatkar olmaya yönlendirir. Genel eğitimin gizli saklı amaçlarından biridir bu. Bundan yana değiliz. Yani her söylenene evet diyen bireyler bir köşede kendi kendine yaşamakla yetinir ki, bu da toplumun ilerlemesi, gelişmesi için hiç de uygun değildir. Kısacası iç dünyanın önemsenmesi, geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu geliştirme de genel eğitimden, yani okuldan beklenir bir şey değildir, ne yazık ki.

Bu bir suçlama değil, yani okuldaki öğretmenlerin yetersiz olduğunu söylemiyorum. Öğretmen, sınıfta otuz kişi de yetmiş kişi de olsa, her bir öğrenciyle tek tek ilgilenemeyeceği için, ki bu bireysel yetenekler tek tek ilgilenmeyi gerektirir, o zaman bununla ilgilenebilecek, özveri gösterecek tek yapı vardır ki o da aile yapısıdır. Anne baba ayrılmış olabilir, çocuk annesiyle ya da babasıyla kalıyor olabilir; ama anne ya da baba çocuğunun bireysel yeteneklerini geliştirme konusunda ona destek olmak zorundadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2018, 00:02
YORUM EKLE