Yeni Sistem ile MEB Görev ve Yetkileri Belli Oldu!

Başkan Erdoğan'ın yemini ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladı. Yeni sistemde Milli Eğitim Bakanlığının görev ve yetkileri ne oldu? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Yeni Sistem ile MEB Görev ve Yetkileri Belli Oldu!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dair 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Söz konusu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının görev ve yetkileri belirlenmiş oldu. MEB eğitim ve öğretim için ulusal politika stratejiler belirlemek için çalışmalar yapacak. Peki MEB'in görev ve yetkileri ne oldu?

İŞTE MEB'İN GÖREVLERİ

Milli eğitim Bakanlığı eğitime erişimi kolaylaştıracak her vatandaşın eğitim fırsatlarından eşit ölçüde yararlanabilmesi için stratejiler belirlemek amacı ile çalışmalar yapacak ve Bakanlık hakkında belirlenen politikaları uygulayacak. Milli Eğitim Bakanlığı kız öğrencilerin, engellilerin ve özel ilgi bekleyen diğer kesimlerin eğitime katılımını yaygınlaştırmak için çalışacak, Milli Eğitim Bakanlığı özel yetenekli kişilerin yeteneklerini koruyucu ve geliştirici özel eğitim öğretim programları tasarlayacak ve yüksek öğretim kurumları dışındaki eğitim ve öğretim kurumlarını açacak ve denetleyecek, Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının eğitim ve öğretim ihtiyaçları için ilgili birimlerle ortaklaşa çalışmalar yaparak yüksek öğretim dışında kalan ve diğer kurum ve kuruluşlarca açılan örgün ve yaygın eğitim ve öğretim kurumlarının denklik derecelerini belirleyecek, program ve düzenlemelerini hazırlayacak.

YORUM EKLE