TEOG'un Yerini Alacak Liselere Geçiş Sistemi Duyuruldu!

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG'u kaldırdı. Liselere geçiş nasıl olacak derken sonunda geçiş sistemi hakkında bazı sızıntı bilgiler öğrenildi.

TEOG'un Yerini Alacak Liselere Geçiş Sistemi Duyuruldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde gündemi değerlendirmek için katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Gündem başlıkları hakkında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEOG'a karşı olduğunu belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti ve dün yapılan açıklama ile bu sene TEOG'un yapılmayacağı, uygulanmayacağı belirtilerek TEOG sınavının kaldırıldığı söylendi. Buna göre milyonlarca veli ve öğrenci TEOG'un yerine hangi sistemin geleceği ve liselere geçiş nasıl olacak sorusunun yanıtını aramaktaydı.

LİSELERE GEÇİŞ YÖNTEMİ

Buna göre Milli Eğitim Bakanlığının en çok şu sistem üzerinde durduğu iddia ediliyor. Derslerin de başarılı olan il geneli %5'lik öğrenci TEOG'un adı değiştirilerek performans belirleme amaçlı farklı bir sınava girecek ve aldıkları puan ile fen lisesi, anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi vb. gibi liselere yerleşecek.

İl de bulunan diğer %95 öğrenci ise yıl sonunda ki başarı puanına göre ilgili liselere başvurularını yapacak. Başvuruların alınmasından sonra her lise belirli kontenjanlar dahilinde ortalaması en yüksek öğrenciden en aşağı öğrenciye kadar yerleştirmelerini yapacak. Tabi bu şu anda sadece bir yöntemdir yani henüz konu bakanlar kurulunda konuşulmadı ve sistem belirlenmedi.

TEOG KALDIRILDI HABERİNİ BURADAN GÖREBİLİRSİNİZ
TEOG DAHİL TÜM EĞİTİM HABERLERİNİ BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Puan
Puan - 3 yıl Önce

Diploma puanıyla yerleşlim artık yaa, kaldırılsın artık şu ygs lys insan mesleği konusunda başarılı eli yatkın ama sınavı geçemiyoruz, diploma puanı ile alımlar olsun çok güzel olurdu sayın bakanlarımız.