Okul Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

TEOG sonuçları açıklandı. Öğrenciler yakın bir tarihte tercih yapmaya başlayacaklar. Peki öğrencilerin bu dönemde nelere dikkat etmesi gerekiyor. İşte ayrıntılar…

Okul Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Okul Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

TEOG sınavının ikinci dönem sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Liselere girişte kullanılacak 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları da 24 Haziran'da açıklanacak. Daha sonra da öğrencilerin tercih işlemleri başlayacak. TEOG sonuçları ile tercih yapacak öğrencileri bu yıl neler bekliyor?

24 Haziran-5 Temmuz arasında TEOG Puanıyla öğrenci alan özel liseler tercihleri kabul edecek. 6-16 Temmuz tarihlerinde de öğrenciler devlet liselerine tercih yapmaya başlayacak. Yerleştirme sonuçları 14 Ağustos'ta açıklanacak. Geçen yıl yapılan TEOG tercihlerinde özel okula kayıt yaptırmak isteyenler için ayrı bir buton açılmadığından bazı sıkıntılar yaşanmıştı. Bu yıl bunun için önlem alındı ve özel okul için buton açıldı. Öğrenciler eğer özel okula gidecekse bu butona tıklayacak. Bu sayede Devlet okullarına yerleştirilecek öğrencilerin şansı da artacak. Adaylar ekranda 25 okul arasından tercihte bulunabilecek. Adfayların bir defa tercih yapma hakkı var. Özel okullara kesin kayıt yaptıranlar da tercih sistemine dahil edilmeyecek. Yerleşemeyen adaylar için nakil işlemleri ise bu yıl 17-21 Ağustos, 24-28 Ağustos ve 31 Ağustos-4 Eylül'de yapılacak. Devlet özel okula giden öğrencilere desteği de bu yıl arttıracağını açıklamıştı. Özel okula gidecek öğrenci sayısında bu nedenle bir artış yaşanabilir.

YORUM EKLE