Meslek Liselerinde Sınavsız Üniversite Dönemi Sona Eriyor

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nde 2015 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun hazırlanması çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Adaylar için büyük bir yardımcı olan kılavuzda neler var? İşte ayrıntılar…

Meslek Liselerinde Sınavsız Üniversite Dönemi Sona Eriyor

Meslek Liselerinde Sınavsız Üniversite Dönemi Sona Eriyor

ÖSYM ve Üniversiteler arasında Açılan önlisans/lisans kontenjanları ile özel koşullar hakkında mukabakat çalışmaları sürüyor. Üniversitelere ÖSYM tarafından yapılan bilgilendirmelerden ortaya çıkan sonuç ise Meslek Lisesi öğrencilerini çok üzecek. Bu sene MYO önlisans kontenjanlarında önemli bir yapısal değişiklik olduğu görüldü. Meslek Yüksekokullarındaki kontenjanlar bu kılavuzda ikiye ayrıldığı ortaya çıktı. Bu programlarda eskiden tek kontenjan vardı ama bundan sonra artık sınavsız geçiş için ayrı kontenjan YGS için ayrı kontenjan açılacak.

Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Burak Kılanç konu ile ilgili yaptığı açıklamada artık meslek lisesi hakimiyetinin kalktığını dile getirerek şunları söyledi; “önlisans kontenjanlarının ülke genelinde yüzde 60’ı sınavsız geçiş ile olurken YGS için ayrılan kısmın yüzde 40 olduğu görülüyor. İlk bakışta bu değişiklik önemli değilmiş gibi görünse de teknik anlamda önemli sonuçları beraberinde getiriyor. MYO kontenjanlarına eski uygulamada öncelikle ilgili meslek lisesi mezunları sınavsız şekilde yerleşiyor eğer buradan sonra boş kontenjan kalırsa diğer lise alanlarından mezun olan adaylar bu kontenjanlara başvurabiliyordu. Ama bu uygulama mesela fen lisesinden mezun olup YGS'de Türkiye birincisi olan bir öğrencinin İstanbul Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı'na yerleşmesini bile zora sokuyordu. Ama yapılacak olan yeni uygulama bu anlamda meslek liselerinin hakimiyetine son verecek” dedi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE