MEB Dershanelerin Yerine Kurs Açacak

Dershaneler 1 Eylül itibari ile kapanacak. Kapanan dershanelerin yerine ise Meb tarafından takviye kursları açılacak. Hafta sonları da dahil olmak üzere okullarda ve halk eğitim merkezlerinde üniversiteye hazırlık kursları verilecek ve bu kurslardan mezunlar da faydalanabilecek. İşte ayrıntılar…

MEB Dershanelerin Yerine Kurs Açacak

MEB Dershanelerin Yerine Kurs Açacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme Yönergesi ile birlikte çıkartılan takviye kursları 1 Eylül tarihi itibari ile kapanacak olan dershanelerin yerine faaliyete başlayacak. Pilot uygulamanın ardından yeni döneme ilişkin hazırlıklar da tamamlandı. Açılacak olan kurslar okullarda ihtiyacı olan dersler için çocuklara hizmet verecek. Sadece ders için değil çocukların sanatsal, kültürel ve sosyal yönlerini geliştirmek için de kurslar da eğitim verilecek. Eğer okullarda yeterli başvuru olursa bu kurslar da aynı yönerge kapsamında hizmet vermeye başlayacak. Üniversite sınavına hazırlanan gençler mezun durumda olsalar bile ihtiyaç duyduğu müfredat eksikliklerini gidermek amacıyla bu kurslarda eğitim alabilecek. Sadece halk eğitim merkezlerinde değil eğer ihtiyaç olursa okul binaları başta olmak üzere bakanlığın bütün imkanları bu kurslar için seferber edilecek. Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin derslik Meb tarafından takviye kurslarının kullanımına sunulabilecek. Aynı zamanda öğrenciler takviye kurslarından ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Milli eğitim Bakanlığı takviye kurslarında görev alacak öğretmenler için de teşvik niteliğinde iki uygulama getirildi. Öğretmenler takviye kurslarında çalışmaları durumunda ek ders ücretlerine yüzde 100 zam alacak. Bunun yanı sıra öğretmenler bu kurslarda verdikleri hizmeti bir yıl boyunca devam ettirirlerse hizmet puanı hesaplanmasında ayrıcalık tanınacak ve ek hizmet puanı alacak. 18 bin 290 okulda toplam 179 bin 306 kurs geçen yıl pilot uygulama kapsamında açıldı. Kurslarda 112 bin 284 öğretmen görev yaparken 2 milyon 687 bin 946 öğrenci eğitim aldı.

YORUM EKLE