Eğitimin Önemli Değişikliklerine Veli ve Öğrencilerin Tepkileri: Yaz Tatili Kısalıyor!

Eğitimde 2023 Eğitim Vizyon Belgesi dahilinde önemli değişikliklere gidiliyor. Bu değişimlerin başında yaz tatili süresinin kısaltılması geliyor. Bu duruma öğrenci ve velilerin yanıtları neler? İşte eğitimdeki önemli değişikliklerin yansımaları...

Eğitimin Önemli Değişikliklerine Veli ve Öğrencilerin Tepkileri: Yaz Tatili Kısalıyor!

Uzunca sürelerdir eğitimde oluşturulmaya çalışılan sistem, başarının arttırılması ve öğrenci psikolojisinin daha iyi oranlara çekilmesi üzerineydi. Yapılan tüm çalışmalarda buna çaba sarfedilmiş olsa da net olarak başarılı bir sonuç ortaya çıkarılamadı. Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak çalışmalarıyla eğitimde 2023 Eğitim Vizyon Belgesi çalışmaları başlatıldı ve kamuoyuna bu çalışmanın detayları aktarıldı. Çalışma dahilinde eğitimdeki bazı noktalarda değişikliklerin yanı sıra, başarıyı arttıracak önemli projeler oluşturuldu. Meslek liselerinin diğer liselerle arasındaki farkın kapanması,  anaokulunun zorunlu hale getirilecek olması, ders sayılarının azaltılması, tek tip eğitim sistemine geçiş ve yaz tatili sürelerinin kısaltılması gibi noktalarda önemli başlıklar dahilinde çalışmalar kamuoyuna yansıdı. Konuya ilişkin Bakan Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamada " Bizim tatilimiz uzun. Avrupa ortalaması 200 okul günü. Bizde 180 iş günü var. Japonya’da 220 gün. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra 180 iş günü Avrupa’daki gibi 200 iş günü olabilir. Türkiye’nin yüzde 90’ı tarım toplumuyken yazın 3 aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. İş tersine dönmüş yüzde 80’i şehirleşmiş ama bu takvim yine aynı kalmış temel çıkmaz bu. Değişebilir. Şu anda 180 iş gününü hemen artırmak gibi bir derdimiz yok. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra orta vadede 180 iş günü Avrupa’daki gibi 200 gün olabilir. "

Yaz tatili kısalıyor, öğrenci ve veliler ne düşünüyor?

Yaz tatili kısalıyor mu, yaz tatili ne kadar olacak sorularına istinaden hazırladığımız bu haberde bazı detaylara yer vermeye çalıştık. Yaz tatilinde kısaltma yapılabilir, yapının oturtulması gerektiği yönündeki ifadelerde bulunan Bakan Ziya Selçuk, % 80 i şehirleşmiş olan bir coğrafyada, çalışma sürelerinin az olduğuna değindi. Çalışmalarda önce buradaki alt yapının hazırlanması gerektiğini ifade ederek, iş gününde bir artış yakalamak istediklerini aktardı. Konuya ilişkin bu görüşler sosyal medya gündeminde de oldukça değerlendirildi. Bizler isinolsa.com ekibi olarak öğrenci ve velilerimizin yaz tatili süreleriyle alakalı ne düşündüklerini, fikir ve görüşlerini ulaştırmak istedik. Yaz tatilinin bu yönde değiştirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Öğretmenlerimiz bu yaz tatili üzerinde yapılması planlanan çalışma hakkında ne düşünüyorlar? Yorumlar kısmından bizlere tüm fikirlerinizi ulaştırabilir, sürece dair yorumlarınızı aktarabilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülay
Gülay - 2 yıl Önce

Kısalmasını istemiyorum sıcaklarda çocuk mayışıyor uzasada farkı olmayacak çocuk bir şey anlamayacak

Murat
Murat - 2 yıl Önce

Kısalsın ya tabiki diğer memurlar hep yaz kış çalışmıyorlar mı öğretmen de çalışsın.

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Kısalsın ya bu öğretmenlerde varya hiç keyfine diyecek yok yani yaz tatili hiç olmasın hatta