20 Yeni Üniversite Kuruldu! 14 Üniversitenin Adı Değiştirildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'ye sunulan yasa kabul edildi, 20 yeni üniversitenin kurulması ve 14 üniversitenin adının değiştirilmesi onaylandı.

20 Yeni Üniversite Kuruldu! 14 Üniversitenin Adı Değiştirildi

Ülkemizde bilindiği üzere bir süredir bazı üniversitelerin bölünmesi, bazı üniversitelerin adının değiştirilmesi ve yeni üniversitelerin kurulması konusu konuşulurken yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'ye sunuldu ve yapılan oylamalar ile yasa kabul edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'de kabul edilen yasa ile 20 yeni üniversitenin kurulması ve 14 üniversitenin adının değiştirilmesi yasası kabul edildi. Peki yeni kurulan üniversiteler nedir, hangi üniversitelerin adı değiştirildi? Tüm detayları sizler için açıklıyoruz.

YENİ KURULAN 20 ÜNİVERSİTE

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, adlarıyla 16 devlet üniversitesi kuruluyor. Ayrıca, Ankara Medipol Üniversitesi, İstanbul Atlas Üniversitesi, Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi isimleri ile 4 vakıf üniversitesi kurulmuştur.

İSMİ DEĞİŞTİRİLEN 14 ÜNİVERSİTE

Mehmet Akif Üniversitesinin adı “Burdur Mehmet Akif Üniversitesi”, Uludağ Üniversitesinin adı “Bursa Uludağ Üniversitesi”,  Ahi Evran Üniversitesinin adı “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi”, Adnan Menderes Üniversitesinin adı “Aydın Adnan Menderes Üniversitesi”, Bozok Üniversitesinin adı “Yozgat Bozok Üniversitesi”, Abant İzzet Baysal Üniversitesinin adı “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi”, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin adı “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi”; Dumlupınar Üniversitesinin adı “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi” ; Gaziosmanpaşa Üniversitesinin adı “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi”, Cumhuriyet Üniversitesinin adı “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi”, Okan Üniversitesinin adı “İstanbul Okan Üniversitesi”; Namık Kemal Üniversitesinin adı “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi”,   Erzincan Üniversitesinin adı “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi”,  Bülent Ecevit Üniversitesinin adı “Zonguldak Bülent Ecevit” olarak değiştirilmiştir.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE