Dışişleri Bakanlığı Memur Alımı ve Personel alımı yapıyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanmış olan memur personel alımı ilanına göre Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere farklı kadrolarda ve niteliklerde olmak üzere Memur Personel alımı gerçekleştirilecek. Söz konusu ilana göre Dışişleri Bakanlığı memur personel alımları 657 Sayılı Devlet memurları kanunu kapsamında gerçekleştirilecek.

İşin Olsa ekibi olarak sizlere Dışişleri Bakanlığı aktif bulunan ilanlarını paylaşacağız. Bu yönde bu haberde Bakanlık tarafından yayımlanan tüm ilanlara ulaşabilirsiniz.

Dışişleri Bakanlığı 161 Memur Personel Alımı Kontenjan Dağılımı:

Söz konusu ilanlar farklı şekilde yayımlanmıştır. Bu kapsamda 161 kişilik kadro ile Lise ve Ön Lisans mezunu alım yapılacak. Buna göre;

  • 1 Sözleşmeli Sekreter Alımı,
  • 110 Aday Meslek Memuru Alımı,
  • 15 Şoför Alımı,
  • 15 Temizlik Personeli Alımı,
  • 20 Basit Bakım Hizmetleri personeli ( Destek Personeli Alımı ),

olmak üzere toplamda 161 personel alımı yapılacak.

Başvuru İçin Adaylardan Aranan Şartlar Nedir?

Adaylardan genel ve özel nitelikler aranacak.

Genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak " gibi şartlar aranacak.

Yaş Şartı Olacak Mı?

Söz konusu alım ilanları için adaylardan yaş şartı aranacak. Bu kapsamda 18 yaşını tamamlamış olmak ve 35 yaşından gün almamış olmak gereklidir.

Ancak Sözleşmeli Sekreter alımı için 41 Yaşından büyük olmamak gereklidir.

KPSS Detayı Nedir?

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan ilanlara göre Aday Meslek Memuru ve Sekreter alımı kadroları için KPSS Şartı aranmayacak. KPSS siz Memur Alımı yapılacak.

Ancak Destek Personeli ve Şoför kadroları için ise, 65 KPSS İle Memur Alımı yapılacak. Adayların 2022 yılında yapılan KPSS'den P94 puan türünden puan almış olmaları gereklidir.

Başvuru ve İlan Detayları nedir?

İlgili ilanlara göre Dışişleri Bakanlığı memur personel alımında başvurular online olarak yapılacak. Her pozisyon için farklı başvuru tarihleri vardır. Bu kapsamda;

Sekreter Alımları için en geç 21 Ağustos 2023 tarihine kadar yapılacak. İlanın Detayları için Buraya Tıkla.

Aday Meslek Memuru alımı için 15 - 29 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak. İlanın Detayları için Buraya Tıkla.

Şoför ve Destek Personeli alımı için 14 - 28 Ağustos 2023 arasında başvuru yapılacak. İlanın Detayları için Buraya Tıkla.