Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve Gençlik Spor Bakanlığı bünyelerindeki memur eksikliğini karşılamak üzere memur alımı yapacaklar. Geçtiğimiz günlerde yayımlanmış olan ilanlara göre DHMİ ve GSB Lisans mezunu adaylar içerisinden memur alımı yapacak. Alımlar Düşük KPSS Puanı ile yapılacak olup İşin Olsa ekibi olarak ilanlar hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

HANGİ KADROLARDA MEMUR ALIMLARI YAPILACAK?

Devlet hava Meydanları İşletmesi, bünyesindeki eksikliği karşılamak için 24 kişilik boş kadro ile Asistan Hava Trafik Kontrolörü Alımı yapılacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ise, 3 farklı grupta 25 Uzman Yardımcısı Alımı yapacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

Söz konusu kamu kurumları için adaylardan genel olarak, 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Bu kapsamda " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, Herhani bir suç hükümlülüğü olmamak" şartları aranacak.

ÖZEL BAŞVURU ŞARTLARI:

DHMİ Asistan Hava Trafik Kontrolörü Alımı Şartları:

  • Fakülte veya 4 yıllık yüksekokul mezunu olmak,
  • ICAO ANNEX'l kriterlerine uygun "Hava Trafik Kontrolörü olur" ibareli sağlık raporu almak, (aranan şartlar www.dhmi.gov.tr adresinde yer alan Hava Trafik Kontrol Hizmetleri Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliğinde yazılı bulunmaktadır.)
  • Hava/yer ve yer/yer sesli iletişiminde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak, (Bu durum sınav komisyonunca tespit edilerek tutanak altına alınır, gerekirse hakem hastaneye gönderilir ve hakem hastanece verilecek nihai rapor sonucuna göre işlem tesis edilir. Adaylar Bilgisayar Destekli Seçme Sınavı veya yazılı sınavı geçmiş olsalar bile sınavı kazanmış sayılmaz ve elenirler.)
  • Son başvuru tarihi itibarıyla, son beş yıl içerisinde İngilizce Yabancı Dil Sınavından en az ‘C’ düzeyinde puan aldığını belgelemek, (ÖSYM Başkanlığı tarafından yayımlanan eşdeğerlik tablosunda belirlenen yabancı dil bilgisine sahip olduğunu gösterir belge (26.02.2016 tarihinden sonraki belgeler geçerlidir.).
  • Geçerli bir Hava Trafik Kontrolör Lisansına sahip olmak. (Bknz.: “SHY 65-01 Hava Trafik Kontrolör Hizmetleri Personeli Lisans Değerlendirme Yönetmeliği”)

GSB 25 Uzman Yardımcısı Alımı Şartları:

  • Üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren ve yukarıda yer alan tabloda belirtilen öğrenim dallarından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak.
  • Yarışma sınavının yapılacağı yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olmak.
  • ÖSYM tarafından 2019 ve 2020 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarında, yukarıda öğrenim dallarına göre belirlenen puan türlerinden en az 60 (altmış) puan almış olmak.
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmamak.
  • Devamlı olarak görev yapmasına engel olabilecek hastalığı bulunmamak.

BAŞVURULAR 8 ŞUBAT BAŞLIYOR!

DHMİ ve GSB memur alımı başvuruları 08 Şubat 2021 tarih ile başlayacak. Bu yönde GSB Uzman yardımcısı alımı ve DHMİ Memur Alımı başvuruları 15 şubat 2021 tarihi ile sona erecek. Adaylar başvurularını sadece Elektronik ortamda gerçekleştirecekler. Bu yönde ilanlar hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

DHMİ Memur Alımı Detayları

GSB Memur Alımı Detayları