Z Raporu Nedir? Z Raporu Nasıl Alınır?

İşletmelerdeki yazar kasalardan alınan z raporu nedir, z raporu nasıl alınır?

Z Raporu Nedir? Z Raporu Nasıl Alınır?

İşletmelerde yazar kasa üzerinden yapılan işlemlerde gün sonu raporu alınmalıdır. Mali açıdan gerekli olan gün sonu raporları, muhasebeciler tarafından muhasebeleştirilir. Bu nedenle de yazar kasa kullanmakla mükellef olan tüm esnafın z raporu nedir, z raporu nasıl alınır gibi konularda bilgi saihbi olması gerekmektedir.

Z Raporu Nedir?

Z raporları, bir işletmenin kasa üzerinden yaptığı tüm işlemleri kapsayan bir kapanış raporudur. Günde bir defa alınan z raporunda, gece saat 24.00’dan önce işlem yapılmalıdır. Eğer işletme daha erken bir saatte kapanıyorsa, kapanış saati itibariyle de z raporu alınabilmektedir. Bu konuda herhangi bir kısıtlayıcı durum olmadığı gibi z raporu alındıktan sonra herhangi bir işlem yapılmaması esas olandır. Rapor alındıktan sonra günlük hafıza sıfırlanır. Mükellefler için bu durum bir zorunluluktur. Aksi halde çeşitli yaptırımların uygulanması gerekebilir.

Z raporu hangi dönemlerde alınmayabilir?

Z raporunun bazı istisna durumları da bulunmaktadır. Öyle ki bir iş yerinin kapalı olması gerektiği durumlarda, resmi ya da idari tatillerde işletme için z raporu alınmasına gerek yoktur. Ancak bu günlerde işlem yapılıyorsa, z raporu bu şartlar dahilinde alınmalıdır.

Z Raporu Nasıl Alınır?

Z raporu alınmasında genel bir prosedür olsa da kasadan kasaya değişiklik göstermektedir. Genel olarak ise kasanın z konumuna getirilmesi gerekmektedir. Ardından genel şifre olarak 0000 yazılmalı, iki kere nakit tuşuna basılmalıdır. Ardından sistem tarafından uzun bir rapor çıkarılacaktır.

Z raporu nedir, ne işe yarar konusunda yukarıda yer alan adımları takip edebilirsiniz. Z raporu gelir ya da gider olmadığı gibi sadece günlük işlemleri gösteren bir tablodur.

YORUM EKLE