Kapora Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Yönetmelik)

Kapora nedir, ne kadar verilir, geri alınabilir mi ve türevi sorular son dönemlerde en kafa karıştıran konular arasında yer almaktadır. Bu kapsamda kapora konusuna değinmek yararlı olabilir.

Kapora Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Yönetmelik)

Kapora, alınması ve verilmesi yasal olan uzun yıllardır ticarette karşılık bulan bir prosedürdür. Kaporanın verilmesinin en temel amacı satışın gerçekleşeceğine ilişkin verilecek sözün maddi ve fiziksel bir boyuta taşınmasını sağlayarak, alışverişin güvenli olarak yapılmasını mümkün kılmaktır.

KAPORA NEDİR?

Alışverişin yapılacağına ilişikin söz vermenin yanısıra işi fiziksel bir boyuta taşımayı mümkün kılan kapora, alım yapılacağının garantisi mahiyetindedir ve alışveriş konusunda ciddi olunduğunu karşı tarafa gösterir. Ek olarak talebi çok olan malların satışının geçici olarak durdurulmasını sağlaması itibariyle alıcıyı ve satıcıyı aynı anda korumasıyla ticarette sıkça başvurulur.

KAPORA SÖZLEŞMESİ

Kapora verilirken de bir sözleşme yapılmalıdır, bu sözleşmenin içinde kapora verilen tari, satışın yapılacağı tarih, taraflar, sözleşmeye konu mala ilişkin bilgiler, kalan ödemenin ne zaman yapılacağı, tarafların TC kimlik fotokopileri de eklenmelidir.

KAPORA GERİ ALINIR MI?

Kaporanın iadesi sadece satıcı satıştan vaz geçerse mümkün olur, alıcının vazgeçmesi halinde kapora geri alınamaz. Ayrıca satış gerçekleşirse alıcı kapora olarak verdiği tutarın toplam satış bedelinden düşmesini de ister ve bu sayede her iki tarafta korunmuş olur.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2019, 15:36

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz
Aziz - 1 yıl Önce

Tatkubayir