Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a Teşvikiye’deki evinin önünde saldırı yapılmıştı. Yapılan saldırıdan kısa bir zaman sonra şüpheliler yakalandı. 7 Şüpheliden 6'sı serbest kalmıştı. Olay ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. İddiaya göre Saldırıyı gerçekleştiren şüpheliler olaydan önce 3 yeni telefon ve hat almışlardı.


Gazeteci Ahmet Hakan'a Teşvikiye'deki evinin önünde pusu kurarak saldırı düzenlenmesiyle ilgili olarak gözaltına alınan 7 kişiden biri olan ve daha sonra mahkeme tarafından serbest bırakılan Soner Arık’ın (28) Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde verdiği 5 sayfalık ifadesi, talimatların bir çete hiyerarşisi içinde alındığı izlenimini doğurdu. Emlakçılıkla uğraştığını belirten Arık, Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a saldırı öncesinde nasıl talimatla yeni telefon aldıklarını detaylı bir şekilde anlattı.

Hürriyet gazetesinden Fırat Alkaç'ın haberine göre Arık'ın ifadesi şöyle:


‘3 HAT, 3 TELEFON AL’
"Uğur Adıyaman, olaydan birkaç gün önce üç tane açık hat, üç tane telefon almamı istedi. Bunları telefon dükkânı olan M.A.’dan alıp Kocamustafapaşa’da Fuat isimli şahsa teslim ettim. Bu telefonlardan birini Nişantaşı semtinde Uğur, Ahmet, Kamuran ve Fuat ile beklemiş olduğum yerde kullandım. Daha sonra bu hattı ve telefonu Fuat’a iade ettim. Ahmet Hakan’ın darp edilmesi olayının olduğu sabah Fuat Elmas beni arayarak gelmemi istedi. Ben de hasta olmadığım halde ‘Hastayım’ deyip yalan söyledim."

DELİL GİBİ SORULAR
Saldırganların bu hatlardan yaptığı görüşmelerin kayıtlarının dökümü, mahkeme kararıyla alındı. İşte polisin o kayıtlara dayanarak Arık’a yönelttiği delil niteliğindeki sorular:
Şüpheli şahıslarla ilgili yaptığınız söz konusu görüşmelerde kullanımınızda olan 0545 ... .. .. sayılı GSM hattınızın Bağcılar ilçesinde bulunan CNN Türk stüdyolarının çevresinde sinyal verdiği tespit edilmiştir. CNN Türk stüdyoları çevresinde bulunmanızın sebebi nedir?
GSM hattınızın Ahmet Hakan’ın ikâmet adresi olan Teşvikiye Mahallesi civarında 28.09.2015 saat 12.46’da baz verdiği tespit edilmiştir. Bu adreste bulunmanızın sebebi nedir?

‘ŞÜPHELİLER ARANIRKEN NEDEN SİZİ ARADILAR'


Şüphelilerin polis ifadelerine göre saldırının planlandığı ve Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne sadece 170 metre uzaklıkta olan "Rüzgâr Cafe"nin sahibi emekli polis Yahya Kemal Gezer’in de elektronik izleri soruşturma dosyasına girdi. 6 şüphelinin bu işi organize ettiğine dair verdiği ifadeler sorulduğunda “Yalan söylüyorlar” diyen Gezer’e polis, saldırı günü telefon aramalarını sordu:
Polis: Fuat Elmas’ın sizi olay günü saat 02.49.15’de aradığı tespit edilmiştir. Şüpheliler emniyet birimlerince arandığını bildikleri bir saatte neden sizinle irtibat kurdular?

Rüzgar Kemal: Beni aradığı doğrudur. Kendisi Uğur’la, Fatih Asayiş Büro’ya teslim olmak için gittiğini ancak polislerin kendisini almadığını söyledi. Ben de tekrar giderek teslim olmaları gerektiğini söyledim.

SEDAT PEKER: AHMET BEYİ ARAYARAK GEÇMİŞ OLSUN DEDİM
Ahmet Hakan’a saldırı olayında adı geçen kişiler arasında bulunan Sedat Peker, dün kendisine ait internet sitesinden yaptığı açıklamada "Kötü olay yaşandığında Ahmet Bey’i arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim... Bu işi kurgulayanlar bence olaya daha mafyavari hava vermek adına sanıkların savcılıkta ifadelerini değiştirmelerini istemişler" dedi.

METİN FEYZİOĞLU: ZİNCİR KURULMALI
Ahmet Hakan’ı evinde ziyaret eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu çıkışta şöyle dedi: “Peşine otomobille takılmışlar, keşif yapılmış. Diyor ki ‘100 bin lirayı filancadan aldık’. Parayı verenin yeri, ismi söyleniyor. Yani bu zincirin basamak basamak yukarıya doğru takip edilmesi lazım... Örgütlü suçlarda delil karartma ihtimali çok daha fazla ve delillerin hiçbiri henüz toplanmadı.”

SAVCININ İTİRAZINA RET
Bu arada Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyla ilgili hâkimlik sorgusunun ardından 6 kişinin serbest kalmasına savcılık tarafından yapılan itiraz 24 saat sonra üst hâkimlik tarafından reddedildi.

Editör: TE Bilisim