Adalet Bakanlığı memur alımı başvuruları devam ediyor. Bakanlık 2023 yılı kapsamında yayımladığı ilana göre bünyesindeki eksikliği gidermek üzere Türkiye Geneli 2429 Mübaşir alımı gerçekleştirecek. Mübaşir alımları bildiğiniz gibi Lise mezunu adaylar içerisinden gerçekleştirilmekte olup Mübaşir alımında talepler oldukça yoğundur. 

Bu kapsamda Adalet Bakanlığı 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 4/B fıkrasına göre Sözleşmeli olarak mübaşir alımı gerçekleştirilecektir.

Peki Bakanlığın Mübaşir alımı ilanına kimler başvuru yapabilecek? Geçmiş yılların KPSS Taban puanları nelerdir? Şehir ve Adliye listesi nedir? Tüm detayları İşin Olsa ekibi olarak sizlerle paylaşacağız.

MÜBAŞİR ALIMINDA BAŞVURU YAPMIŞ OLAN ADAYLAR BURADA! TIKLA SENDE KATIL

Mübaşir Alımı Kontenjan Bilgisi ve Adliye Listesi: 

Adalet Bakanlığı Mübaşir alımı için Türkiye Geneli Sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Türkiye Genli Kontenjan ve Adliye listesi şöyledir;

2023 Yılı Mübaşir Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Adalet Bakanlığı Mübaşir alımı için adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Bu kapsamda

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak,
  • Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek,
  • Herhangi bir Sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak, 
  • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, 
  • Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak,

Özel Başvuru Şartları Nelerdir?

Bakanlık Mübaşir alımı için adaylaran özel olarak KPSS, Yaş ve Eğitim Şartları arayacak.

KPSS Şartı Nedir?

Mübaşir alımı için 2022 yılında yapılan KPSS'den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak gereklidir.

Yaş Şartı:

Mübaşir Alımı için 35 yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1987 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

Eğitim Şartı:

En az lise mezunu olmak. Ön Lisans ve Lisans mezunlarıda başvuru yapabilecek.

Başvurular ne Zaman Yapılacak?

Adalet Bakanlığı Mübaşir alımında başvurular en geç 11 Mayıs 2023 tarihine kadar gerçekleştirilmesi gereklidir. Başvurular sadece Elektronik ortamda yapılacaktır. İlana başvuru için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İLGİLİ HABER: https://www.isinolsa.com/sozlesmeli-personel-alimi/adalet-bakanligi-ve-cte-2023-yili-22-bin-43-memur-personel-alimi-h44131.html

Başvuruda İstenen Belgeler:

- Mezuniyeti gösterir öğrenim belgesi, (Öğrenim bilgileri ilgili web servisleri aracılığı ile alınacaktır. Öğrenim bilgisi alınamayan veya hatalı olan adaylar söz konusu belgeyi sisteme kendisi yükleyecektir.)

- Sağlık beyanı formu,

Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Merkezi sınav puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere her bir adalet komisyonu için ilan edilen pozisyon sayısının 3 katı aday sözlü sınava çağrılacaktır. Son adayla aynı puana sahip olan adayların tamamı sözlü sınava alınacaktır.

KPSS Taban Puanlar Kaça Düşer?

Geçtiğimiz yıllara göre Taban KPSS Puanları belli oldu. Bu kapsamda en düşük İstanbul'da 76,552 Puan ile Kapattı. Detaylı Şehre göre Taban puanlar için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İLGİLİ HABER: https://www.isinolsa.com/kamu/mubasir-aliminda-taban-kpss-kac-ile-kapatir-h38170.html

Editör: TE Bilisim