Milli Savunma Bakanlığından az önce gelmiş olan duyuru ile Türk Silahlı Kuvvetleri 2022 yılı Subay Alımı yapılacak. 2022 yılı için yayımlanan Askeri personel alımı ilanına göre Hukuk Sınıfı Subay Alımı yapılacak. Kadın Erkek askeri personel alımları için başvurular başladı. İnternet'ten yapılacak başvurular için detayları sizlerle paylaşacağız.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilmek üzere; "Hukuk Sınıfı Subaylar, Hukuk Hizmetleri Başkanlıkları ve Hukuk Hizmetleri Birimleri Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre Hukuk Sınıfı Subay temini yapılacaktır..

Hukuk Sınıfı Nedir? Kadın Erkek Kontenjan Dağılımı Nasıl Olacak?

Hukuk sınıfı subay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, hukuk fakültelerini bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan kadın ve erkeklerden istihdam edilen subaylardır.

2022 Yılı subay alımları Hara, Deniz ve Kara Kuvvetleri komutanlıklarına toplamda 50 kişilik kadro ile yapılacak. Bu yönde 44 Erkek ve 6 Kadın Askeri personel alımı yapılacak. İşte Kontenjan dağılımı;

Erkek ve kadın olarak belirtilen kontenjanların doldurulamaması durumunda cinsiyete bakılmaksızın başarı sıralamasına göre aday temin edilebilecektir.

Subay Alımı Başvurusu Başladı! İnternet Başvuru Ekranı Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetlerine Hukuk Sınıfı Subay alımı için başvuru süreci ilanın yayım tarihi ile 18 Şubat 2022 itibari ile başladı. Ön Başvurular 20 Mart 2022 tarihine kadar sadece MSB PERTEM üzerinden e-Devlet sistemi ile başvuru alınacak. Bunun dışında yapılacak hiçbir başvuru kabul edilmeyecektir. Başvuru ekranı ve başvuru kılavuzuna haber sonundan ulaşabilirsiniz.

Hukuk Sınıfı Subay Alımına Kimler Katılabilecek?

Subay alımı için başvuru şartlarının sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu kapsamda adaylardan genel ve özel nitelikler aranacak. Bu yönde,

Türk Silahlı Kuvvetlerine hukuk sınıfı subay olarak istihdam edilmek üzere, Türkiye’deki hukuk fakültelerinden veya denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından onaylanmış yabancı bir hukuk fakültesinden başvuru tarihi itibari ile mezun olanlar arasından mevcut kanun, yönetmelik ve yönerge esasları kapsamında dış kaynaktan aşağıda belirtilen şartlarda personel alınacaktır.

Genel Başvuru şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Daha önce TSK'da Askeri Personel olarak katılıp hiçbir şekilde çıkartılmamış olmak,
  • TSK, Jandarma, Sahil Güvenlik komutanlıklarında muvazzaf/sözleşmeli subay veya astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş veya bunların adayı olarak daha önce istihdam edilmemiş olmak,
  • Herhangi bir terör örgütüne bulaşmamış ve üyeliği bulunmamak,
  • Erkek adaylar için yedek subay olma koşullarını taşımak,
  • Subay naspedilmek için 926 sayılı TSK Personel Kanunu’ndaki şartları taşımak,
  • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olmak.
  • Fiziki Yeterlilik Testinde (FYT) başarılı olmak,

Özel Başvuru Şartları Nelerdir?

Yukarıdaki niteliklere ek olarak adaylardan TSK tarafından belirtilen Boy ve Kilo ölçüm tablosuna uygun olmak, Yedek Subay/Yedek Astsubaylar için görevli bulunduğu birlik ve kurumlardaki üç sicil amirinden, örneği Tablo-3’de bulunan “Muvazzaf Subay Olur” kararlı nitelik belgesini almış olmak, Halen askerlik hizmetini 7179 Sayılı Askeralma Kanunu kapsamında erbaş ve er olarak yapanlar için görevli bulunduğu birlik ve kurumlardaki üç sicil amirinden, örneği Tablo-4’de bulunan “Muvazzaf Subay Olur” kararlı nitelik belgesini almış olmak gereklidir. Ayrıca,

Eğitim Şartı:

Türkiye’deki hukuk fakültelerinden veya denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından onaylanmış yabancı bir hukuk fakültesinden mezun olmak.

Yaş Şartı Nedir?

01 Ocak 2022 tarihi itibarı ile düzeltilmemiş nüfus kaydına göre, Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmamak ve Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmamak.

Sağlık Şartı Nedir?

MSB ve Askeri kurumlar tarafından belirtilen sağlık koşullarını sağlıyor olmak ve Muvazzaf Subay olabilir sağlık belgesine sahip olmak gereklidir.

BAŞVURU KILAVUZU

BAŞVURU EKRANI