Ticaret Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 524 kişilik kadro ile personel alımı yapacağını bildirmişti. Başvuruların sona ermesi ile birlikte meraklı bekleyiş başladı ve adaylar Bakanlıkta gelecek karar ile sınavlara katılacak.

Ticaret Bakanlığı alımları farklı atama ve sınav çeşitleri ile yapılacak. Sözlü Sınav, Uygulamalı sınav ve Direk KPSS Puanı ile atama yapılacak. Aşağıda alanına göre sınav detaylarına ulaşabilirsiniz.

Pozisyonuna Göre Sınavlara Kaç Kişi Katılacak?

Ticaret Bakanlığı bünyesine 3 farklı alanda personel alımı için ilan yayımlamıştı. Bu kapsamda alım yapılacak kadrosuna göre her aday farklı sınavlara katılacak. Bu yönde alımlar sözlü sınav, Fiziki Yeterlilik sınavı ve KPSS Ataması ile yapılacak. Bu kapsamda;

  • Sözlü Sınav ile Muayene Memuru,
  • Uygulamalı (Fiziki Yeterlilik) ve Sözlü Sınav ile Gümrük Muhafaza Memuru,
  • KPSS puan sıralaması esas alınmak suretiyle Büro Personeli alınacaktır.

Muayene Memuru: Sözlü sınava, KPSS başarı sırasına göre atama yapılacak pozisyon sayısının 3 katı aday yani 123 Aday çağırılacaktır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan birden fazla aday bulunması halinde, bu adayların tümü sözlü sınava çağrılacaktır.

Gümrük Muhafaza Memuru: Uygulamalı (Fiziki Yeterlilik) sınava, KPSS başarı sırasına göre atama yapılacak pozisyon sayısının 4 katı aday yani 1236 aday çağırılacaktır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan birden fazla aday bulunması halinde, bu adayların tümü fiziki yeterlilik sınavına çağrılacaktır.

Büro Personeli: KPSS puanı en yüksek adaydan başlamak suretiyle, il bazında yapılan tercih bazında atama yapılacak olan pozisyon sayısını geçmeyecek kadar asıl aday belirlenecektir. Adayların KPSS puanının eşit olması halinde; aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde de yaşı büyük olan adaya öncelik verilecektir. Yani toplamda 174 kişinin ataması yapılacak.

Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Ticaret Bakanlığı yayımladığı duyurusunda başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair herhangi bir bilgi vermemiş. Ancak verilen bilgiye görewww.ticaret.gov.tr internet adresinin Duyurular bölümünde ilan edilecektir. Ayrıca adaylar, sınavlarına ilişkin bilgileri Kariyer Kapısı üzerinden görüntüleyebilecektir.

Ticaret Baanlığının 524 Memur Alımı başvurusu 15 Mart 2022 tarihi ile başlamıştı ve en geç 22 Mart 2022 tarihine kadar yapıldı.

İşin Olsa ekibi olarak yaptığımız araştırmalar sonucunda başvuru sonuçlarının en geç 31 Mart2022 tarihine kadar açıklanacağı beklenmektedir. Ancak bu durum Mart ayı ilk haftası da olabilir. Başvuru sonuçlarından anında haberdar olabilmek için İşin Olsa mobil uygulamasını indirebilir veya Kadın ve Erkek adayların bulunduğu İnstagram hesabımızı takip ederek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa İnstagram >>>>>BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>>BURAYA

Android Uygulama için >>>>BURAYA