TEOG Sonuçlarının Açıklanmasına Az Kaldı Peki Tercihler Nasıl Yapılacak?

İlk defa geçen yıl yapılan TEOG sınavında, geçtiğimiz yıl çok sorun yaşanmıştı. Bakanlık bu yıl da aynı sorunlaın yaşanmaması için bi çok tedbir aldı. TEOG sınavlarının sonuçları 8 Haziran tarihinde açıklanacak. Bundan sonrasında ise öğrencileri 14 Eylül 2015 tarihine kadar bir süreç bekliyor. İşte ayrıntılar…

TEOG Sonuçlarının Açıklanmasına Az Kaldı Peki Tercihler Nasıl Yapılacak?

TEOG Sonuçlarının Açıklanmasına Az Kaldı Peki Tercihler Nasıl Yapılacak?

TEOg tercihlerinde özel okullara gitmek isteyenler öncelikli olacak. Tercihler ise 6 Temmuz’da başlayarak 16 Temmuzda sona erecek. Öğrenciler puanlarına göre bu dönemde 25 tercih yapma hakkına sahip olacak. Rehberlik öğretmenlerinden oluşan bir komisyon öğrencilere buı süreçte yardımcı olacak. Ortaöğretime geçiş sınavı ilk olarak 1990’lı yıllarda kurumlar sınavı olarak başlamıştı. Daha sonra bu sınavın adı defalarca değişti ve en sonunda da TEOG oldu. Liselere 6. 7. ve 8. Sınıflarda yapılan sınav sonuçlarına göre yeleştirilme yapılması hep tartışılmıştı. TEOG sınavına kadar tek sınav sonucuna göre yapılan değerlendirmenin adil olmadığını defalarca gündeme geldi. Bir dönem sınavların öğrencilerin kişiliklerini olumsuz etkilediği bile konuşuldu. Bunun sonucunda da milli Eğitim Bakanlığı’ndan ortaokullarda Türkçe, Matematik, Fen Bilimler, Yabancı dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap tarihi derslerinden yapılan ikinci yazılıların ortak olması kararı çıktı. Artık bu sistem sayesinde öğrencilerin dershaneye de ihtiyacı kalmadı. Artık öğrenciler TEOG sınavlarında aldığı puanların %70’inin yanında okuldaki yıl sonu başarısının %30’u katılarak hesaplanan yerleştirme puanına göre tercihler yapma imkanına sahip oldu. Bu sayede öğrenciler artık okullarındaki dersleri de daha çok dikkate almaya başladı. Böylece uzunca bir zaman diliminde sürece yayılmış bir başarı dikkate alınıyor. Eğer öğrenci güzel sanatlar ya da spor liselerine gitmek istiyorsa onlar için bu dönem çok önemli. Çünkü bu okulların kayıtları 10 Temmuz tarihinde sona erecek.

Özel okul kayıtları ise 24 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında tamamlanacak. Bunun için öğrencilere E-okul sisteminde “Özel Okula Kayıt yaptıracağım, tercih yapmıyorum.” Ya da “Tercih yapmak istiyorum” seçenekleri sunulacak. Buradan öğrenciler kendilerine uygun olan seçeneği işaretleyecek. Yerleştirmelerden sonra özel okula yerleşmeyen öğrenciler nakil yoluyla başka devlet okullarına başvurabilecekler.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE