ÖSYM 2020 DGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak! YÖK'ten Kayıt İçin Yeni Karar!

Yükseköğrenim Kurulu toplantısında DGS şartı kayıt kararı aldı. ÖSYM 2020 DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Son gelişmeler neler? DGS tercihleri ne zaman alınmaya başlanacak. Detaylar şu şekilde.

ÖSYM 2020 DGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak! YÖK'ten Kayıt İçin Yeni Karar!

2020 DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS kayıtları için açıklama!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM, 2020 DGS sınavı geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. 2 yıllık meslek yüksek okullarından 4 yıllık lisans bölümüne geçmek isteyen adayların gerekli olan sınav şartında, DGS sınavından belli bir puan almaları ve aldıkları puanlar ile tercih yapmaları gerekiyor. Bu kapsamda Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından DGS sonuçları açıklanmasının ardından tercih işlemleri başlayacak. Adaylar tercih sonuçlarına göre atandıkları bölümlerde üniversitenin yönetmeliğine göre 3. sınıftan ya da fark dersleri için bir yıl okuyarak eğitim görmeye başlayacaklar. Geçtiğimiz yıllarda ÖSYM DGS sınav sonuçlarını 15 gün süre içerisinde açıkladı. 2020 DGS sonuçları da 2 hafta süre içerisinde adaylara duyrulması beklemekteyiz.

ŞARTLI KAYIT DUYURUSU;

Yüksek Öğrenim Kurumu başkanı Başkanlığı bugün yaptığı toplantıda, DGS şartlı kayıt ile ilgili önemli kararlar aldı. Bu kararlarda 2 yıllık yükseköğrenim öğrencilerinin mezun olamadıkları için DGS'de herhangi bir yüksek öğrenim kurumuna yerleşmeleri durumlarına yönelik olarak şartlı kayıt yapabilecekler. 26 Ağustos 2020 tarihli gerçekleştirilen Yürütme Kurulu toplantısının sonucuna göre staj tamamlama, tek ders sınavı bütünleme sınavı gibi kayıt tarihinden sonra belgelendirmeleri halinde 2020-2021 eğitim ve öğretim döneminde lisans bölümlerine kayıt yapabilecekler.

YÖK AÇIKLAMASI;

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 17:03
YORUM EKLE