Meb Açıkladı, TEOG Proje yarışmalarında Ek Puan Yok

Proje yarışmalarında dereceye girebn öğencilere verilen ek puanın kaldırıldığı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. İşte ayrıntılar..

Meb Açıkladı, TEOG Proje yarışmalarında Ek Puan Yok

Meb Açıkladı, TEOG Proje yarışmalarında Ek Puan Yok

TEOG puan hesaplamasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sürpriz bir değişikliğe gidildi. TEOG puanı hesaplamasında, proje yarışmasına katılarak dereceye giren öğrencilere ek puan veriliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere verilen yıl sonu başarı puanının yüzde 10'u kadar ek puanın kaldırıldığını açıkladı.

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi'nde değişiklik yapan Milli Eğitim Bakanlığı, proje yarışmalarına katılan öğrencilere verilen ek puanı kaldırdıklarını açıkladı. TÜBİTAK tarafından önceki yıllarda gerçekleştirilen uluslararası bilim ve matematik olimpiyatlarına katılan ve proje yarışmalarına katılan ve dereceye giren öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ek puan veriliyordu. Bunun yanı sıra Olimpiyatlarda ve proje yarışmalarında altın madalya alan ve birinci olanlara yıl sonu başarı puanının yüzde 10'u, yarışmalarda ikinci olan ve gümüş madalya alanlara yıl sonu başarı puanının yüzde 9'u, yine yarışmalarda üçüncü olan ve bronz madalya alarak üçüncü olan öğrencilere ise yıl sonu başarı puanının yüzde 8'i ek puan olarak veriliyordu. Öğrenciler bu kapsamdaki etkinliklere katılarak derece almasalar bile yıl sonu başarı puanının yüzde 7'sini ek puan olarak alıyorlardı. Ek puan verilen kategoriler Bakanlık tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte değişti ve proje yarışmaları ek puan verilen kategoriler arasından çıkartıldı. Bakanlığın yaptığı yeni düzenlemenin ardından TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve metamatik olimpiyatları sınavlarında elemelerden geçtikten sonra Türkiye'yi yurt dışında temsil etme hakkı kazanan öğrencilere ek puan verilecek. Yarışmalara katılan ve Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanan öğrencilere bu kapsamda belirlenen oranda ek puan verileceği açıklandı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE