Nasıl Zabıta Olunur 2019: Zabıta Olma Şartları

Belediyelere atanan zabıtalar gerek toplum huzurunu korumak ve devam ettirmek adına önemli bir görev yapmaları itibariyle gerek maaş ve diğer sosyal hakları nedeniyle son dönemlerin en ilgi çeken mesleklerinden birisidir.

Nasıl Zabıta Olunur 2019: Zabıta Olma Şartları

Zabıtalar belediyelere atanır ve atandığı bölgedeki halkın huzurunu korumak adına görev yapar. 24 saat süresince görev yapan zabıtaların görev ve yetkileri sıksık polislerle karıştırılsa da zabıta ile polis arasında ciddi bir fark vardır. 

Zabıtalar genel itibariyle belediye ve halkın huzurunu korumakla ilgilenir, denetimler yapar ve kuralların uygulanıyor olduğundan emin olur. Haksızlıklar ya da komşunun yüksek sesle müzik dinlemesi gibi problemlerin çoğu zabıtaların görev ve sorumluluğu kapsamındadır.

Nasıl Zabıta Olunur?

Zabıta olmak isteyenlerin KPSS sınavına girmesi gerekmektedir. KPSS'den 60 puanın üzerinde puan alan adaylar belediyelerin zabıta alım ilanlarını takip etmek durumundadır. Zabıta olmak için yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır:

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • 26 yaşından küçük olmak,
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak,
  • Yüz kızartıcı suçlar işlememiş olmak,
  • Erkek adayların askerlikle ilişkisi bulunmaması,
  • Erkeklerde en az 1.75 cm boy, kadınlarda 1.67 boyunda olmak,
  • Boyun 1 metreden uzun olan kısmı ile kilo arasında artı ya da eksi yönde 10 kg'dan fazla fark olmaması. (Örneğin boyunuz 180 CM ise kilonuz en az 70, en fazla 90 olmalı.)

Zabıta Maaşı 2019

Göreve yeni başlayan bir zabıta 3 bin 300 TL maaş almaktadır. Bu maaş çalışılan yıla ve diğer niteliklere bağlı olarak artmaktadır. Sosyal haklar ve çocuk yardımı gibi ücretler bu maaşa eklenmemiştir. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Karoas
Karoas - 3 yıl Önce

Turkiye belediyeler birligi zabita yonetmeliginde 30 yasini bitirmemis yaziyor hangisi dogru bazi siteler 25 yaziyor siz 26 yazmissiniz ?

muhammed nartaş
muhammed nartaş - 3 yıl Önce

lise mezunu olmasımı gerekiyo