Polis Özel Harekat Alımları Başvuru Şartında KPSS Şartı Olmayacak

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Özel Harekat alım şartlarında KPSS şartı olacak mı? EGM yeni alım yapacağı PÖH kadroları için Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aranmayacak Ayrıca lise mezunları da başvuru yapabilecek.

Polis Özel Harekat Alımları Başvuru Şartında KPSS Şartı Olmayacak

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yapılacak olan Polis Özel Harekat Polisi alımları için 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile KPSS şartının kaldırılmasına hükmeden madde eklenmişti. Yeni alımlarda KPSS puanı şartı aranmayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi görüşmelerinde bu şartı düzenleyen 28. madde kabul edildi. PÖH alım şartlarında yapılan değişiklikler neler? 

Bilindiği gibi Polis Özel Harekat alımları başvuru şartlarında 29 Ekim 2016 tarihinde kanun Hükmünde Kararname ile yapılan değişikler önceki dönemlerde yapılan Polis özel harekat Polis alımlarında başvuru yapan adaylar KPSS puanı almasına gerek kalmadan başvuru yapabiliyorlar. Önümüzdeki aylarda yapılacak olan alımlarda da KPSS puanı aranıp aranmayacağı adaylar tarafından yoğun bir şekilde sorulmakta. Yeni değişiklik Türkiye Büyük Millet Meclisinde onaylandı. 

2018 PÖH ALIMLARINDA KPSS ARANMAYACAK

676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 maddesinde  Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aranmaksızın maddesi bulunuyor. 676 KHK 28. madde şu şekilde; "Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmisekiz yaşından gün almamış olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunları, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir. Bu fıkra kapsamında alınacak olanların eğitim süresi ve eğitim şekline ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar Bakanlık tarafından belirlenir."

Bazı yayın organlarında PÖH alımlarında KPSS aranacak haberleri yapılmakta. İşin olsa ekibi olarak yaptığımız değerlendirmede 676 sayılı KHK'da 28. madde de 3201 sayılı Kanuna eklenmiş olduğundan PÖH alımlarında en az lise mezunu adaylar başvuru yapabilecek ve KPSS'den belli bir puan şartı olmayacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 23:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
gizli
gizli - 5 yıl Önce

eminmisiniz arzu erdem canlı yayında kpss şartı sorunu çıktı dedi

mehmet
mehmet - 5 yıl Önce

yaş şartı nasıl olucak esnetilicek deniyor ins yukseltilir yas

Glhn
Glhn - 5 yıl Önce

Kaç puan

Gökhan
Gökhan - 5 yıl Önce

Kaç puan olacak

Zeynep
Zeynep - 5 yıl Önce

Önlisans bayan alımı da yapılacakmı

Eda
Eda - 5 yıl Önce

Allah aşkına net bi' haber yayınlansin artık.

Celal
Celal - 5 yıl Önce

Yeterli başvuru sayısı sağlanması için bu senede böyle olacak ve son khk yı açıp okuyabilirsiniz Saygılar.

PÖH
PÖH - 5 yıl Önce

İşAllah kpss olmaz çok şükür Allahima