Adalet Bakanlığı 2020 Yılı 160 Büro Personeli ( Cezaevi Katibi ) Alacak! Şartlar Nedir?

Adalet Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 2020 yılı içinde Büro Personeli ( Cezaevi Katibi ) alımı yapacağını bildirdi. Resmi Gazete'de yayımlanan duyuru şöyledir.

Adalet Bakanlığı 2020 Yılı 160 Büro Personeli ( Cezaevi Katibi ) Alacak! Şartlar Nedir?

Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan ve 2020/104 sayılı karara göre Adalet Bakanlığı bünyesinde görevlendirmek üzere cezaevi katibi alımı yapacağını bildirdi. Bu kapsamda Mart ayında Resmi Gazete'de 24 Mart 2020 tarihi ile yayımlanan kararda 2020 yılı için personel alımı izinleri verildi. Toplamda 160 kişilik kadro için büro personeli alanında alım yapılacak olup detaylar şöyledir.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARI ŞÖYLEDİR;

2020 YILI CEZAEVİ KATİBİ ALIMI ÖZEL ŞARTLAR NEDİR?

Sözleşmeli büro personeli (ceza infaz kurumu kâtipliği) pozisyonlarına yerleşebilmek için;

a) Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak, (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

b) Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

c) Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (Bu şartın varlığı ilgili adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)

Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilecektir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilecektir.

GENEL ŞARTLAR NE OLACAK!

2020 yılı Sözleşmeli Büro Personeli alımı için Adalet bakanlığı adaylardan 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikleri arayacak. İşte şartlar;

  • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak,
  • Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek,
  • Sınavın yapılacağı yılın ocak ayı itibari ile 35 yaşından gün almamış olmak,
  • Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak,
  • ÖSYM tarafından yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından en az 70 puan almış olmak şartları aranacak.

İLAN YAYIMLANDIĞINDA ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİREBİLİRSİNİZ.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 15:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selda
Selda - 2 yıl Önce

Yaş şattı kaklksa çok iyi olacak

Sultan
Sultan - 2 yıl Önce

Su puanlar 65 olsaya

memduh bayrak
memduh bayrak - 2 yıl Önce

ne zaman alım olacağı belli değil mi tarih yok haberde

Canan
Canan - 2 yıl Önce

Bu alıma başvurursam içişleri bakanlığinin alımına başvuru yapabilirmiyi? Bilgisi olan varmı

Canan kardaş
Canan kardaş - 2 yıl Önce

Bu alıma başvuru yaparsam içişleri bakanlığınin alımına başvuru yapabilirmiyim