2013 Yılında Maltepe Gülsuyu'nda, Hasan Ferit Gedik'in ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili görülen davada 2 sanık tahliye edildi. Tahliye kararına sinirlenen bir grup Adliye çıkışında olay çıkarınca  2'si kadın 8 kişi gözaltına alındı.

 

Maltepe Gülsuyu'nda, 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin davanın bugünkü duruşmasında 2 sanık tahliye edildi.Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 21. celsesi görülen kapalı duruşmaya 10'u tutuklu 18 sanık ile Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray, kardeşi Eriş Gedik ve tarafların avukatları katıldı. Dava sürerken, adliye dışında basın açıklaması yapmak isteyen gruptan 2'si kadın 8 kişi gözaltına alındı.
REDDİ HAKİM TALEBİ
Davanın tarafı olmayanların ve izleyicilerin salona alınmadığı, yaklaşık 4,5 saat süren duruşmada yaşananlar tutanaklara yansıdı. Duruşmada söz alan Gedik ailesinin avukatı Ebru Timtik, davanın kapalı celse yapılmasına ilişkin söz alarak, "Bu dava adil bir şekilde yürüyorsa, bırakın gazeteciler ve yazarlar bu davayı izlesin. Bu kadar küfrün ve hakaretin edildiği başka bir dosya yok. Reddi hakim ve reddi heyet talebimizi yineliyoruz" dedi.
DURUŞMADA EDİLEN KÜFÜRLER…
Sanıklardan Şahin Eren söz alarak, "Müşteki Nuray bana küfretti, ben de ona 'Pis kadın' dedim" dedi. Anne Nuray Meray ise sanığa küfretmediğini söylerken, sanıklardan Doğukan Cep, müşteki avukatlarından Günay Dağ'a, “Cübbeli vatan haini dedim ve DHKP-C'ye küfrettim. Ne kadar DHKP-C'li varsa hepsine sinkaflı küfrettim" diye konuştu.
"YETERLİ SALON YOK, MAHKEME HEYETİ VİCDANEN RAHAT"
Mahkeme heyeti, reddi hakim talebinin daha önce reddedildiğini belirterek, duruşma salonunun yetersiz olduğu için duruşmanın kapalı yapılmasıyla ilgili kararlarını zapta geçirdi. Duruşma salonunun küçük olmasına ilişkin yetkili makamlara yazı yazıldığını belirten mahkeme başkanı, “Yeterli salonun bulunmadığı ve tahsis edilemediği yönünde cevaplar verilmiştir. Mahkeme heyeti vicdanen rahattır. Mahkeme heyetinin taraflı olduğu yönündeki talepler sübjektif düşünceler olduğundan ve kişilerin bu düşüncelerini değiştirme imkanı olmadığından, yasalar çerçevesinde görev yapmaya çalışan mahkeme heyetinin reddini gerektirir yasal nedenler bulunmamaktadır" dedi.
YAZAR EMRAH SERBES DURUŞMADAN ÇIKMAK İSTEMEDİ, TARTIŞMA ÇIKTI
Bu sırada, duruşma salonunda yazar Emrah Serbes'in bulunduğu tespit edildi. Müştekilerin yanında oturan Serbes, "Dosyada mağdur veya müşteki olarak yer almıyorum. Ben yazarım. Yazarlar da tarihin tanıklarıdır. Gözlemci sıfatıyla buradayım. Davayı izlemek tarihi sorumluluğumdur" dedi.  Mahkeme heyeti ise duruşmanın kapalı olduğunu ifade ederek, yazar Emrah Serbes'in duruşmadan çıkarılmasına karar verdi. Bunun üzerine Serbes, "Salondan çıkmak istemiyorum. Zorla çıkarsınlar" diye konuştu. Sanıklar duruma tepki gösterdi ve salonda tartışma çıktığı için duruşmaya kısa bir süre ara verildi. Bu sırada yazar Emrah Serbes salondan çıkarıldı.
"EYLEM HAZIRLIĞI OLDUĞUNU MEDYADAN TAKİP ETTİK"
Duruşmada söz alan sanık avukatlarından Ercan Şahinkaya, mahkeme heyeti ve sanık avukatlarının tehdit altında olduğunu savunarak, "Her ne kadar sanıklarla ilgili örgüt yapısından bahsedilse de, sanık avukatları olarak dışarıda profesyonel eğitim almış, gerek İngiltere gerek Almanya tarafından destek almış bir örgütle karşı karşıyayız. Kamuoyunda da yer aldığı üzere, adliyeniz çevresinde bir takım keşiflerin yapıldığı ve eylem hazırlıkları olduğunu medyadan takip ettik. Bu davaya sahip çıkan bir örgütle karşı karşıyayız. Başımıza ne gelir, bilemiyoruz" dedi.
"BEN TEK BAŞIMA GERÇEKLEŞTİRDİM"
Sanıklardan Mert Kazan, Hasan Ferit Gedik'in öldürüldüğü günü anlatarak, "Bu şahıslar toplanmış, yüzlerinde maske, ellerinde silah, 'Uyuşturucuya hayır' yürüyüşü yapıyorlarmış. Bu nasıl yürüyüş? Bunlar insan avına çıkmışlardı. Benim üzerime ateş ettiler, ben de kendimi korumak için ateş ettim. Diğer sanıkların olayla alakası yok, ben tek başıma gerçekleştirdim" dedi.
"SAVCIYI ÖLDÜRDÜKLERİ SU TABANCASI MIYDI?"
Duruşmada söz alan sanıklardan Zafer Turhan, tahliyesini talep ederek, "Kalleşçe şehit edilen polis ve askerlerimizin ailelerine Allah'tan rahmet diliyorum. Çete oluşturmak için atılan iftiraları atanlar masum değildir. Yargılandığımız kapının önüne bile polis kıyafeti giyip gelen kişilerdir. Bir çeteden söz etmek gerekirse, Ataşehir'de Hasan Ferit için öldürülen polise bakın" diye konuştu.
Sanıklardan Şahin Eren de, "Gülsuyu Mahallesi'ne gidin, 100 tane evden silah çıkar. Savcıyı öldürdükleri su tabancası mıydı? Buradaki insanlardan kimse bana emir veremez 'Git şunu vur' diye. Ben öldürsem, söylerdim" şeklinde konuştu.
2 SANIK TAHLİYE EDİLDİ
Duruşma sonunda, mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Doğukan Çep ve Adem Köşgen'in, üzerlerine atılı suçun mahiyeti, delil durumu ve tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tahliyelerine karar verdi. Duruşma salonunda suç içeren söz, davranış ve küfürlerle ilgili gerekli işlemlerin yapılması için, SEGBİS görüntüleri ve zabıtların Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 21 Aralık günü saat 10.00'a erteledi. 

Radikal