Senaryo Satış İşlemleri Nasıl Yapılır? Senaryo Satmak

Bireysel kalemi güçlü senarist olmak isteyen ve senaryosu olanlar senaryosunu film ajanslarına nasıl satabilir?

Senaryo Satış İşlemleri Nasıl Yapılır? Senaryo Satmak

Türkiye özellikle birkaç yıldır çektiği filmler ile tüm dünyaya damga vurmaya devam ederken çekilen filmlerin yabancı dilleri uyarlanarak farklı ülkelerde gösterime girmeye başladı. Ülkemizde gelişen film sektörü senaristlerin de önünü açtı denilebilir. Buna göre ülkemizde film ajanslarına bağlı olup senaryo yazan kişiler olduğu gibi aynı zamanda bireysel senaryo yazarak ajanslara satmak isteyen de çok sayıda kişi bulunuyor. Peki senaryolar nasıl satılır?

Senaryo Nasıl Satılır?

Senaryo satabilmek için öncelikle senaryonuzu yazmanız gerekmektedir. Eğer kaleminize güveniyor ve bu senaryonun kopyalanmamasını istiyorsanız notere giderek senaryonuzu tescillemeniz gerekmektedir tabi bu işlemin ücrete tabii olduğunu unutmamalısınız.

Ajanslar Alım Yapıyor

Ülkemizde onlarca film ajansı bulunmakta olup aralıklarla film ajansları dışarıdan senaryo satın almaktadır. Bu sebepten dolayı öncelikle film yapım şirketlerini aramanız ya da ilgili husus hakkında bilgi almak için mail atmanız gerekmektedir. Eğer sizlere olumlu dönüş yapılırsa o zaman satış işlemi için görüşmeye başlayabilirsiniz.

Aşağı Bölüme Yorum Bırakınız

Sizler için senaryo satışı hakkında bilgi içeriği olan haberimizi hazırladık eğer sizlerde senaryonuzu satmak istiyorsanız hemen aşağı bölümde yer alan yorum bölümüne kısaca filminiz hakkında yorum, isim soyisim, şehir ve mail adresinizi yazarak gönderebilirsiniz, lütfen telefon numaranızı ya da tescillenmemiş senaryonuzu paylaşmayınız sadece etkileyici özetini hazırlayarak paylaşabilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuana Kuruçay
Tuana Kuruçay - 2 yıl Önce

Merhaba, öncelikle ben bir film projesi üzerinde uğraşmaya çalışıyorum. Merak ettiğim bir sürü şey var. Bir seneryo yazmadım, çünkü pek tecrübeli değilim. Ama aklımda güzel bir konu var, bu yüzden bana yardım edicek birilerini nasıl bulurum yada başvuru yerlerine direk olarak konuyu gönderebilir miyim? Filmimin konusu alternatif yönden tam olarak gerçekçi bir yaşama bağlanmıyor. Yani hayal gücüyle yapılmış denilebilir. Bu sayede film yapmak mümkün mü? Çünkü türkiyede böyle konulara pek yer verilmiyor açıkçası. Fakat filmde gerçekçilikde var, yani daha önce yaşanmış olayların farklı dilden yapılmış olanı diyebilirim.
tuanakurucay2230@gmail.com

Mail adresim, sizinle iletişime geçmek istiyorum.

KUTAY AYBARS
KUTAY AYBARS - 6 ay Önce

merhaba, meslek olarak farklı bir işim var ama küçüklükten itibaren hep anormal olayları hafızamda saklamış biriyim. Bunları biriktirdiğimi farkedince en sonunda yazıya veya senaryoya dökmeye karar verdim. mesela;
film adı: boyutlarla dans
konu: bilimkurgu-gizem-dram
dislexi olan ve genç yaşta kimsesiz kalan bir bilim insanının hayatından ve çalışmalarından kesitler sunulurken bilimsel buluşlarını çalmak isteyen hocası ve onun hizmet ettiği kirli emellerle mücadelesi anlatılıyor. Sonunda insanın verdiği kararların sonsuz evrenlerin boyutlara sıkışmış yansıması olabileceği vs. ÖZET olarak; anlatmaya çalıştığım şeyler gerçek hayat hikayesinden kesitlerle bilimsel çalışmaların örtüştüğü beyin yakan olayların anlatıldığı sinema filmi..(sp.58turkey@gmail.com)

Özkan
Özkan - 1 yıl Önce

Senaryom aynı mirasa hak sahibi olmuş, birbirlerini hiç tanımamış olan iki insanın trajikomik hikayesini anlatmakta olup, polisiye suç gizem ya da komedi dalına uyumlandırılacak şekilde esnek fikirlere uyumludur

Halide erdem
Halide erdem - 1 yıl Önce

Meraba ben dizi üzerinde çalışyorum tercübeli dilim ama gerçk bir hayat hayesi üzerinde çalışyorum yardıma ihtiyacım var murat63erdem47@gmailcom

Ahmet Takal
Ahmet Takal - 8 ay Önce

Kafayı define aramakla bozmuş 25 yaşında iş bulamayan bir gencin komik hikayesi en son belediye parkında kazı yaparken polislerce karakola götürülür ve 1ay hapiste kalır orda bir yaşlıyla tanışıp derdini anlatır yaşlı bir mezarın yerini tarif eder kendisi ölülerden korktuğu için açamadığını bir onun çıktığında gidip açmasını ister şansın varsa iyi şeyler seni bekleyecektir der devamı için adresim ahirzamanahmet1419@gmail.com instagram hesabım:ahmettakal1

Doğukan Uygurlu
Doğukan Uygurlu - 7 ay Önce

Senaryom fantastik bir evrende geçiyor 4 büyük imparatorluğun bulunduğu bir kıta da,Doğu imparatorluğunda geçiyor.
4 imparatorluk arasında en zayıf olan doğu imparatorluğu diğerlerinin aksine kraliyet ailesi olarak değil de hükümet tarafından yönetilmektedir.Bu evrende farklı dallarda kendini geliştirmiş özel yetenekleri bulunan kişiler vardır, ana konu doğu imparatorluğunun ajanlar birliğinin düzeni sağlama çabası,kozmik bekçiler olarak tanrı (evren) tarafından her gezegene yollanmış 7 kozmik koruyucunun özel yetenekleri ile dünyadaki dengeye korumaya çalışırken farklı bir lonca olan germ kaos ve zorlama ile imparatorluğu kontrol altına almak istiyor.Bu iki grup arasındaki çatışma mevcutken evrenin birçok kuralı vardır.Gokte bulunan yüce konsey, gök kubbe(yaşlı ve bilge kişilerden oluşan bir toplumun barındığı mekan hepsi eşsiz yeteneklere ve tecrübeye sahiptir).
Karakterlerden bahsetmek gerekirse;
Kozmik bekçiler de "Barda" bekçilerin lideridir,en yaşlı ve tecrübeli olan..

KUTAY AYBARS
KUTAY AYBARS - 6 ay Önce

merhaba, meslek olarak farklı bir işim var ama küçüklükten itibaren hep anormal olayları hafızamda saklamış biriyim. Bunları biriktirdiğimi farkedince en sonunda yazıya veya senaryoya dökmeye karar verdim. mesela;
film adı: boyutlarla dans
konu: bilimkurgu-gizem-dram
dislexi olan ve genç yaşta kimsesiz kalan bir bilim insanının hayatından ve çalışmalarından kesitler sunulurken bilimsel buluşlarını çalmak isteyen hocası ve onun hizmet ettiği kirli emellerle mücadelesi anlatılıyor. Sonunda insanın verdiği kararların sonsuz evrenlerin boyutlara sıkışmış yansıması olabileceği vs. ÖZET olarak; anlatmaya çalıştığım şeyler gerçek hayat hikayesinden kesitlerle bilimsel çalışmaların örtüştüğü beyin yakan olayların sinemaya aktarılması.... o kadar çok hikayem var ki...hepsi yazılmış bekliyor:)

İrem ates
İrem ates - 6 ay Önce

Bir senaryom var . Dinlemek isteyen olursa iremates1992@gmail.com adresinden mesaj atarmisiniz