Geleceğin Mesleği Ortodontist Mesleği ve Maaşları Nedir?

Geleceğin mesleklerinden bir tanesi olan Ortodoti nedir ve Ortodontist maaşları ne kadar? Yeni meslek seçiminde olan adaylar için bu meslek ile ilgili bazı detayları aktarıyoruz

Geleceğin Mesleği Ortodontist Mesleği ve Maaşları Nedir?

Ortodontist mesleği geleceğin mesleklerinden bir tanesidir. Diş ve yüz düzensizliği teşhisi ve tedavisi alanında uzmanlaşmış kişilere ‘’Ortodontist’’ denir. Üniversitelerin Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olunmalı ve 4 yıl uzmanlık eğitimi alınması gereken bir meslektir. Toplam da 9 yıllık eğitim süreci tamamlayan ortodontistler uzman unvanını almaktadır. Ülkemizde 1975 yılından itibaren ortodontist mesleği sürdürülmektedir. Fakat bu mesleğin önemi 1990 yıllarında anlaşılmıştır.

2020 Ortodontist Maaşları Ne Kadar?

Kamuda işe başlayan ortodontistlerin 2020 yılı maaşları 6.200 TL’ den başlamaktadır. Kademe ve derecelerine göre maaşlarında artış söz konusudur. Ortalama maaşları aylık 10.000 TL’ ye kadar çıkmaktadır. Aynı zamanda bu gelire ek olarak döner sermayeden de ücret eklenmektedir.

Özel sektörde işe başlayan ortodontistlerin maaşları değişkenlik göstermektedir. İşe yeni başlayan ortodontist uzmanları 6.000 TL’ den başlayan maaşlar almaktadır. Fakat ilerleyen süreçlerde tecrübe kazandıkça aylık maaşları 30.000 TL’ ye kadar çıkmaktadır. Uzman maaşlarının yüksek olmasının sebebi ise ülkemiz de yeteri kadar ortodontist uzmanının olmamasından kaynaklıdır.

  • Yeni göreve başlayan kişiler 3.500 TL-5.500 TL arasında maaş almaktadır.
  • 1 ile 1.5 sene arasında tecrübesi olan ortodontistler 5.500-7.500 TL arasında maaş almaktadır.
  • 5 ile 10 sene arasında tecrübesi olan ortodontistler 7.500-10.000 TL arasında maaş almaktadır.
  • 10 seneden daha fazla tecrübesi olan ortodontistler tecrübelerine göre 10.000 TL ve üzerinde aylık maaş almaktadır.

Bu doğrultuda hem kamuda çalışan ortodontistler hem de özel sektörde çalışan ortodontistler yüksek maaş almaktadır.

İŞİN OLSA

YORUM EKLE