2019 Cumhurbaşkanı Maaşı Ne Kadar? Zamlı Ücret

Geçtiğimiz yıl parlamenter sistemden vazgeçilmesi itibariyle oldukça önemliydi ve bu dönüşüm sonrasında genel bütçeyle ilgili çeşitli yetkiler de Cumhurbaşkanlığı'na verilmişti. Bu kapsamda yeni bütçeye göre Cumhurbaşkanı maaşı % 26 oranında artırıldı.

2019 Cumhurbaşkanı Maaşı Ne Kadar? Zamlı Ücret

Cumhurbaşkanı maaşıyla ilgili bilgiler Cumhuriyet Gazetesi yazarı Sinan Tartanoğlu tarafından kaleme alındı. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl sonunda bütçe planlaması yapılırken Cumhurbaşkanı maaşının % 26.2 oranında zamlanmasında karar kılındı.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı maaşı da brüt 59 bin TL'den brüt 74 bin 500 TL'ye çıkarıldı. Bu maaşın bütçeye yansıması yani kamuda muhasebeleşmesi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bütçesi kapsamında tutuluyor. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın genel bütçeden aldığı pay ise 2.8 milyar TL olarak belirlendi. 

Belirlenen Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 119 milyon 170 bin TL'si genel tüketim harcamalarına ayrıldı. Yurt içi ve yurt dışı ziyaretleri için 35 milyon TL, açılışlar, resepsiyonlar ve benzeri her türlü ağırlama hizmetleri içinse 101 milyon 500 bin TL bütçe ayrıldı.

Yardımlar kapsamında Dijital Dönüşüm Ofisi 70 milyon TL, Yatırım Ofisi 150 milyon TL, İnsan Kaynakları Ofisi 8.5 milyon TL ve Finans Ofisi ise 5 milyon TL kaynak aldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2019, 22:39
YORUM EKLE