KPSS’de Cevap Anahtarı Skandalı

Gün geçmiyor ki KPSS’de yeni bir skandal ortaya çıkmasın. Son haber ise Ankara’nın Mamak ilçesindeki bir okulda 2012 yılında meydana geldi. Bir aday soınavda üzerinde sorular ve cevapları varken yakalandı. Ancak aday hakkında hiçbir işlem yapılmadı ve aday serbest bırakıldı. İşte ayrıntılar…

KPSS’de Cevap Anahtarı Skandalı

KPSS’de Cevap Anahtarı Skandalı

KPSS sınavlarındaki iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Savcılık 2010 yılında yapılan sınavdaki usulsüzlük iddialarını soruştumaya devam ederken bir iddia da 2012 yılında yapılan KPSS Sınavı ile ilgili geldi. Bir adayın 2012’deki KPSS’de sorular ve yanıtlar olduğu halde yakalandığı ve buna rağmen hakkında hiçbir işlem yapılmadığı iddia edildi. Konuya bizzat dönemin ÖSYM Başkanı Ali Demir’in el koyduğu ve olayla ilgili savcılığın takipsizlik kararı verdiği ortaya çıktı.

2010’daki KPSS’de usulsüzlük yapıldığı iddiaları kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma yürütülüyor. Operasyonun 3. Dalgasında ortaya yeni gelişmeler çıktı. İddiaya göre 2012’de Ankara’nın Mamak ilçesindeki bir okulda KPSS’ye giren M.K. adlı bir aday sınav salonundaki gözetmen tarafından dikkat çekti. Adayın soruları yanıtlarken şüpheli davranmasının ardından üzeri arandı. Yapılan aramada adayın elindeki bir kağıttan kopya çekerek soruları yanıtladığı anlaşıldı. Adayın üzerinde sınav sou ve cevaplarının şifreli olarak yazıldığı kağıt bulundu. Sınavda yer alan soru ve cevapların kopya kağıdının üzerindekilerle aynı olduğu tespit edilince sınav bina sorumluları aracılığıyla KPSS’nin hazırlanıp gerçekleştirilmesinden sorumlu olan dönemin ÖSYM Başkanı Ali Demir’e de iletildi. Haberi alan ÖSYM Başkanı bizzat olay yerine gelerek kopya olayı ile ilgili bilgi aldı. M.K’nın olay yerinde ifadesi alındı ancak kopyayı kimden aldığını söylemediği öğenildi. Daha sonra Mali Şubeye götürülen M.K.’nın burada ifadesi alındı. Ancak şüpheli herhangi bir bilgi vermedi. Şüpheli bunun üzerine savcılığa sevk edildi. Adliyede tekrar ifadesi alınan M.K. hakkında yapılan adli işlemler kapsamında serbest bırakılırken olayın soruşturmaya yer olmadığı belirtilerek takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE