Memurlara İkramiye Müjdesi!

30 yıldan fazla kamuda hizmet vermiş ancak tazminatı 30 yıl üzerinden alan memurlara ikramiye müjdesi verildi. Çalıştıkları her sene için tazminat alabilecekler.

Memurlara İkramiye Müjdesi!
Memurlar kamuda istihdam edip emekli yaşına geldikten sonra işten ayrıldıklarında tazminat ücretlerini de almaktadır. Bilindiği gibi bundan önce ki yıllarda tazminat süresi en fazla 30 yıl olmaktaydı. Yani memur 30 yıldan fazla da çalışmış olsa tazminat süresi 30 yıl üzerinden hesaplanmaktaydı. Örneğin 40 yıl kamuda hizmet vermekte olan kişi memurluktan ayrılırken 30 yıl üzerinden tazminat alırken kamuda 30 yıl çalışan personel de 30 yıllık tazminat ücreti almaktaydı. Bu arada ki farkın ödenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşmeler yapıldı ve kamuda 30 yıldan fazla çalışıp tazminatlarını 30 yıl üzerinden alan memurların hak ettiği ücretlerinin ödenmesi kararına varıldı.

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Memurlar hak ettiği tazminatı alacak ancak bu konu hakkında bildirinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanması, onaylanması ve Resmi Gazete aracılığı ile ilan edilmesi gerekmektedir. Bu ilanın kamuoyuna duyurulması ile 3 ay içerisinde memurlara 7 bin 500 liraya kadar olan ödemenin hemen ödenmesi bekleniyor.

Kamuda örneğin 40 yıl çalışmış ancak tazminatını 30 yıl üzerinden almış olan adaylara tazminat almadıkları 10 yıl için ek ödeme yapılacak. Ödemenin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmının 3 ay içerisinde verilmesi beklenirken kalan ödemenin takip eden yılda ödenmesi bekleniyor. Örneğin Şubat ayında eğer bu yasa yürürlüğe girerse memur emeklilerine 7 bin 500 liralık ödemenin 3 ay içerisinde ödenmesi ve varsa kalan ödemenin de Şubat 2018 ayında veya ayına kadar ödenmesi beklenmektedir.

YORUM EKLE