Her gün onlarca ilanın yayınlandığı İŞKUR üzerinden hem özel sektör hem de kamu sektörü kapsamında personel alımları devam ederken bu kapsamda özellikle haziran ayı itibari ile farklı kadro ve pozisyonlarda olmak üzere 50 bin 620 personel alımı gerçekleştirileceği açıklandı. Farklı kadrolarda gerçekleştirilecek alımlarda bazı meslek gruplarında daha fazla sayıda alan yer almakta olup en çok yayınlanan alım ilanları, başvuru şartları ve diğer detaylara ilişkin bilgiler ise haberimizin devamında yer almaktadır.

En Çok Hangi Kadrolarda Alım Var?

Birçok kişinin merak ettiği konularda biri de İŞKUR üzerinden hali hazırda yapılacak olan alımlarda hangi meslek grubuna ilişkin ilanın daha fazla sayıda olduğudur. Bu noktada en çok alımın yapıldığı meslek gruplarını şu şekilde ifade etmek mümkündür.

Beden İşçisi (Genel) 8798, Temizlik Görevlisi 1354, Ön Muhasebeci 1134, Satış Danışmanı / Uzmanı1080, Makineci (Dikiş)1068, Gazaltı (Mıg-Mag) Kaynakçısı940, Şoför-Yük Taşıma704, Konfeksiyon İşçisi646, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi638, Kasiyer 594, Dokuma Konfeksiyon Makineci575, Garson (Servis Elemanı)575, Elektrikçi (Genel)548, Turizm Ve Otelcilik Elemanı 540, Müşteri Hizmetleri Görevlisi/Asistanı491, Ambar/Depo Görevlisi480, Forklift Operatörü402, Güvenlik Görevlisi373, Aşçı366, Kaynakçı (Oksijen Ve Elektrik) 355, CNC Torna Tezgahı Operatörü 345, Diğer İmalat Ve İlgili İşçiler (Makine İle)339, Paketleme işçisi 337, Beden işçisi (taşıma, yükleme-boşaltma)325, Pazarlamacı323, Reyon Görevlisi320 kişi olarak yer almaktadır.

Başvuru Şartları

İlgili ilanlarda mesleğe ve kadroya göre farklı başvuru şartları aranmakta olup özellikle Türk vatandaşı olmak, kamu haklarından yoksun olmamak, İŞKUR’a kayıtlı olmak, en az ilköğretim mezunu olmak, ilgili mesleğe ilişkin sertifika ve belgeye sahip olmak, ilana göre değişmekle birlikte ilgili alanda tecrübeye sahip olmak, ilgili yaş aralığında olmak, ilgili il ya da ilçede ikamet ediyor olmak gibi birtakım özel başvuru şartlarının da sağlanması gerekebilir. Kamu alımlarında ise ayrıca KPSS şartı da istenebilmektedir.

Başvuru Şekli

İlgili ilanlara başvuru yapmak isteyenler https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsMeslek.aspx adresinden başvurularını online olarak gerçekleştirebilir.