Türkiye'de Kaç Polis Var? Kaç Bekçi Var? Kişi Başına Düşen Polis Sayısı! Başkomiser, Komiser, Polis Memuru!

Başkomiser, Komiser, Başpolis, Polis Memuru olarak görev yapan Türkiye'de kaç polis var? Kaç çarşı ve mahalle bekçisi var? Diğer bir husus ise kişi başına düşen polis sayısı nedir? İşte açıklanan rakamlar.

Türkiye'de Kaç Polis Var? Kaç Bekçi Var? Kişi Başına Düşen Polis Sayısı! Başkomiser, Komiser, Polis Memuru!

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerde görevlendirilmek üzere emniyet teşkilatı personelinden hizmet sınıfına göre personel dağılımı belli oldu. EGM bünyesinde görev yapan ve kişi başına düşen polis sayısı nedir? Türkiye'de kaç polis var 2020 yılında sayı nedir?  Emniyet hizmetleri sınıfında bulunan 1.2. 3. ve 4. sınıf emniyet müdürü emniyet amiri, başkomiser, Komiser, komiser yardımcısı, kıdemli başpolis memuru, polis memuru, Çarşı ve mahalle bekçisi kadrolarında emniyet hizmetleri sınıfı toplamı nedir merak edilen konular arasında bulunuyor.

Türkiye genelinde 81 il ve tüm ilçe ve beldelerde yaşayan vatandaşların güvenliğinden sorumlu olan emniyet birimlerinden bir tanesi polis memurlarıdır.  İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerinde görevlendirmek üzere Çarşı ve mahalle bekçisi ile kır bekçisi kadrolarıdır. Polis memurları adli ve idari görevleri bulmaktadır. Adli görevlerle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı olarak görev yapmaktadır. İdari görevlerde de vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak ile görevi bulunmaktadır. Bu personellerin moral ve motivasyonunu sağlanması eğitim hizmetlerinin gerçekleştirilmesi için tesisler bulunmaktadır. Bunlar Polis Evi, misafir evi, polis Lokali eğitim ve dinlenme tesisi, eğitim merkezi müdürlüğünden oluşmaktadır. Türkiye genelinde 152 tane tesis bulunur. EGM lojman durumu ise hizmet binası üstü 7187, müstakil lojman olarak 35 bin 224 binası bulunmaktadır.

TÜRKİYEDE KAÇ POLİS VAR?

Türkiye'de kaç polis memuru görev yapıyor bu sorunun cevabı da belli olmuştur. Bu kapsamda 262 bin 185 polis memuru çalışmaktadır. Başpolis memuru olarak 2155, kıdemli başpolis memuru olarak 228,3 komiser yardımcılığı görevinde çalışan 11345, komiser 1932 ,başkomiser 402, emniyet amiri 599, 1. sınıf 2. Sınıf 3. Sınıf ve 4. Sınıf emniyet müdürlüğü görevine bulunan personel sayısı ise 2938 olarak açıklanmıştır. Emniyet hizmetleri sınıfı toplama 305 bin 734 olarak belirtilmiştir.

2020 YILINDA GÖREV YAPAN KAÇ BEKÇİ VAR?

Türkiye'de kaç Çarşı ve mahalle bekçisi var? Son yıllarda asayiş olayları azalmasında önemli görevler üstlenen Çarşı ve mahalle bekçi sayısı 2020 yılında 21 bin 295 olarak açıklanmıştır. Bu personeller lise, önlisans ve lisans düzeyinde mezun olarak görev yapmaktadırlar .Ayrıca bazı köylerde kır bekçisi alımları da yapılmaya başlanmıştır. Son yayınlanan yönetmeliğe göre kır bekçileri Jandarma Komutanlığı'na bağlı olacaklardır.

İŞİN OLSA

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE