YSK Başkanından Seçim Açıklaması! Çoğunlukla Geçersiz Oylar Sayılacak

31 Mart 2019 yerel seçimlerine yönelik itirazlar dün saat 15.00' a kadar alındı. AK Parti, MHP ve CHP tarafından itirazlar gerçekleştirildi. Bugün itibariyle de süreç hala işliyor. Bu bağlamda YSK Başkanı Sadi Güven' de geçersiz oyların sayılacağını dile getirdi...

YSK Başkanından Seçim Açıklaması! Çoğunlukla Geçersiz Oylar Sayılacak

İstanbul' da oyların yeniden sayılmasıyla alakalı gündem hareketli olarak devam ediyor. Siyasetçiler tarafından farklı açıklamalar, ifadeler kamuoyuna ulaştırılıyor ve gündem son derece hareketli. Bu noktada yapılan çalışmalar da hız kesmeden sürdürülüyor. YSK' nın yoğun bir süreç yaşadığı şu günlerde YSK Başkanı Sadi Güven tarafından da sık sık açıklamalar gerçekleştiriliyor. Oyların yeniden sayılmasıyla alakalı olarak yapılan açıklamalarda " Bazı seçim kurullarımız da bu kararlarını uygulamaya başlamıştır. Karar gereği tekrar sayım işlemi devam ederken, il seçim kuruluna itiraz edilmiştir. İstanbul İl Seçim Kurulu, ilçe seçim kurulu kararına karşı itiraz hakkı bulunduğunu, bu sürecin beklenmesi gerektiğini belirterek, tedbir kararıyla tekrar sayım işlemini durdurmuştur. Yüksek Seçim Kurulumuza, İstanbul İl Seçim Kurulu kararına itiraz edilmesi üzerine, kurulumuz toplanarak, İstanbul İl Seçim Kurulu kararına 298 Sayılı Yasa'nın 118'inci maddesi gereğince, ilçe seçim kurulu kararının uygulanması için kararın kesinleşmesi gerekmediğinden, anılan maddede belirtilen kurala aykırı verilen İstanbul İl Seçim Kurulunun 2 Nisan 2019 tarihli kararının 1'inci maddesinin kaldırılmasına, ilçe seçim kurulunun yeniden sayım kararıyla sayıma başlanılmış ise sayımı sonuçlandırması gerektiğine, yeniden yapılan sayımla ortaya çıkan sonucun tüm siyasi parti ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması gerektiğine, yeniden sayıma yönelik ilçe seçim kurulu kararının fiilen uygulanmasına başlanılmamış ise yasal itiraz sürecinin işlemesi gerektiğine karar verilmiştir. Bu kararı gönderdik. Bu kararın gereği de yapılmaktadır. " ifadeleri kullanılıyor.

GEÇERSİZ OYLAR SAYILACAK-YSK BAŞKANI AÇIKLADI

Sadi Güven'  e sıklıkla yöneltilen soruların başında gelen geçersiz oyların sayılıp sayılmayacağı yönündeki soru işaretlerine de net açıklama getirildi. YSK Başkanı Sadi Güven genellikle geçersiz oyların yeniden sayılacağını söyledi. Şuanda oylarla alakalı yoğun tempo ve hararetli gündem devam ediyor. Yaşanan gelişmeleri anlık olarak sizlere aktarmaya çalışacağız.

YORUM EKLE