YKS 2020’de Bu Bölümleri Tercih Edenlere Bin TL Devlet Yardımı!

2020 yılında YÖK tarafından belirtilen bölümleri tercih eden öğrencilere devletten 1000 TL yardım verileceği belirtildi. Bölümlerin detayları ve haberin ayrıntıları sitemizdedir.

YKS 2020’de Bu Bölümleri Tercih Edenlere Bin TL Devlet Yardımı!

YKS 2020’ye girecek öğrencileri yakında ilgilendiren bir haber YÖK’ten geldi. Bu habere göre YKS sınavı sonrasında gerçekleştirecekleri tercihler doğrultusunda ilgili lisans bölümlerini tercih eden öğrencilere 1000 TL YÖK desteği sağlanacağı açıklandı. Haber ile ilgili detaylar ise şu şekilde.

TEBİP Projesi Kapsamında Ödenecek

YÖK tarafından başlatılan YÖK Temel Bilimler Programları (YÖK-TEBİP) kapsamında açılan fizik, kimya, matematik ve biyoloji programlarından oluşturulan üstün başarı sınıfları İstanbul Üniversitesi'nde açıldı.Fizik, kimya, matematik ve biyoloji alanlarına ilk üç tercihinde yerleşen öğrencilere, bu sınıflarda okumaları için YÖK’ten teklif gidiyor. Kabul eden öğrenciler aylık 1000’er lira burs alıyor ve İstanbul’da yurt imkanı sağlanıyor. Kahvaltı ile öğle ve akşam yemekleri üniversite tarafından karşılanıyor. Eğitim süresi ise dört yıl. Mezunların diplomalarında ilk kazandıkları üniversitenin ismi yazacak ve TEBİP programında eğitim aldığı diplomada belirtilecek.

Not Ortalaması Önemli

Hürriyet’in haberine göre ilgili programlara her yıl 15’er öğrenci kabul edilmekle birlikte toplamda bu programlarda okuyan öğrencilerin sayısı ise 87 olarak belirtildi. En iyi bölüm hocaları ders vermekte olup zorlandığı için projeden ayrılan öğrenciler de bulunuyor. Programda 2.5 puan ortalamasının altında olanlar ayrılmak zorunda kalarak üniversitelerine geri dönüyorlar. Bugüne kadar 37 öğrenci kendi isteğiyle programdan ayrıldı.

Mezun Olduktan Sonra İŞ Olanağı

İlgili konu ile YÖK ve İÜ rektörü tarafından yapılan açıklamada öğrencilerin mezun olduktan sonra hepsi çok rahat iş bulabileceği ifade edildi. İsteyenler gerekli görülen yerlere hoca olarak atanacak olup özel sektörde de işleri hazır. ASELSAN ve TÜBİTAK gibi kurumlarda da çalışabilecekler ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamit
Hamit - 2 yıl Önce

Vereceginiz parada sizin olsun. Mezun olduktan sonra simdikiler gibi onlarada is bulamazsiniz.