TÜİK Anketine Katılmadı 1332 Lira Ceza Yedi!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Ekim ayı Hanehalkı Bütçe Araştırması” anketine katılmayı reddettiği gerekçesiyle bir vatandaşa 1,322 lira para cezası kesildi. Önceki yıllarda da benzer olayların yaşanması vatandaşları sosyal medyada tepkisine neden oldu.

TÜİK Anketine Katılmadı 1332 Lira Ceza Yedi!

İstanbul’da yaşayan Gülsüm Kaya isimli vatandaşa TÜİK tarafından kapısına gelen anket görevlisinin ankete katılım talebini reddettiği gerekçesiyle 1332 lira para cezası kesildi. Kaya, evine gönderilen idari para cezası belirten tebligatı sosyal medyadan paylaştı.

Herhangi bir mazeret olmaksızın ankete katılmadığı belirtilen vatandaşa 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kurumu Kanununun 54. maddesinin ikinci fıkrası gereği bölge müdürlüğü tarafından para cezası kesildiği ifade edildi. Tebligat metninde ise şu ifadelere yer verildi:

"2018 Ekim ayı Hanehalkı Bütçe Araştırması için haneniz görevli anketörlerimizde ziyaret edilmiş, ancak hanehalkı bireylerin geçerli bir mazereti olmaksızın anketi reddetmesi nedeniyle bu hususa dair ekte bir sureti bulunan tutanak tanzim edilmiştir.

2018 Ekim ayı Hanehalkı Bütçe Araştırması'na cevap vermeyi reddetmeniz şeklinde ortaya çıkan bu eyleminiz nedeniyle, 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanununun 54. maddesinin ikinci fıkrası gereğince Bölge Müdürlüğümüz tarafından hakkınızda 1.322 Türk Lirası idari para cezası tatbik edilmesine karar verilmiştir."

ÜNLÜ SPİKER DE CEZA ALMIŞTI

TÜİK tarafından ceza alan isimler arasında ünlü isimler de bulunuyor. 2013 yılında 3 defa kapısı çalınan ünlü spiker Defne Samyeli de para cezası almış ve ardından olayı mahkemeye taşımıştı. Anayasa Mahkemesi’ne kadar uzanan davanın sonucunda AYM TÜİK’i haklı bulmuş ve anketin özel hayata saygını ihlal etmediğine karar vermişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 14:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emmy
Emmy - 2 yıl Önce

Zorlami yapmak istemiyorum.Tabi para tukendi milletten nasil aliriz pesindesiniz.Ben aylardir GSS primimi yatirmiyorum ve yatirmayacagim siz once kendi aldiginiz paralari kisin sonra milletin 3 kurusana goz dikip hirsizlar sizi

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Aynen öyle bu ne saçmalık cezaymış

ısımsız
ısımsız - 2 yıl Önce

cok sacma bısey bu ankete katılmadıgı ıcın cezamı olur oldu kapıya gelen her anket yapana katılsın mıllet sonra dolandırılsın dımı boyle bısey olamaz mılletı zorla ankete zorlayamazlar