Tahir Elçi'ye ŞOK! 7.5 Yıl Hapis İstemiyle İddianame Düzenendi

Daha önce hakkında yakalama kararı çıkartılan ve sorgusu bitikten sonra serbest bırakılan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, için iddianame düzenlendi. İddianamede, "Terör örgütü propagandası" suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Tahir Elçi'ye ŞOK! 7.5 Yıl Hapis İstemiyle İddianame Düzenendi

Daha önce hakkında yakalama kararı çıkartılan ve sorgusu bitikten sonra serbest bırakılan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı.  Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, için iddianame düzenlendi. İddianamede, "Terör örgütü propagandası" suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

CNN Türk'te katıldığı Tarafsız Bölge programında “PKK terör örgütü değildirö dediği için hakkında soruşturma başlatılan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında “Terör örgütü propagandasıö suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanarak Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, PKK'nın niçin terör örgütü olarak tanımlanması gerektiğinin anlatıldığı öğrenildi.

Eylemlerinin şiddet içerdiği için PKK'nın terör örgütü olarak tanımlanması gerektiği ifade edilen iddianamede, “Hakların elde edilmesi için mutlaka hukuki ve meşru bir yol vardır. Dolayısı ile şiddete başvurmak hiçbir şekilde meşru değildir" görüşünün yer aldığı belirtildi. Şüpheli Tahir Elçi'nin hukukçu olduğu kaydedilen iddianamede, “Bir hukukçu olarak neyin suç olup olmadığını bilmesi gerekir. Bulunduğu toplumsal kurum itibariyle sarf edeceği sözlerin toplumdaki etkisini hesaplaması gerekiyor" denildiği öğrenildi.

İddianamede Tahir Elçi'nin, “Basın yoluyla terör örgütü propagandası" suçundan 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istendi.
Mahkemenin iddianameyi 15 gün içinde kabul veya red etmesi yönünde karar vermesi bekleniyor.

AVUKATLARI YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞINA İTİRAZ ETTİ

Öte yandan Tahir Elçi'nin avukatlarından Baran Doğan, müvekkili için Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından müvekkili için adli kontrol tedbirleri çerçevesinde uygulanan yurt dışına çıkış yasağına itiraz etti. Avukat Doğan, müvekkilinin Avrupa Konseyi'nin 3 Kasım tarihinde Brüksel'de yapılacak olan “Türkiye ve Batı Balkanlar'da ifade özgürlüğü ve medya" konulu konferansı için davet aldığı belirterek yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 00:42
YORUM EKLE