Sistem Yöneticisi Ne İş Yapar?

Birçok kişinin kullandığı web siteler, mailler ve birçok internet servisleri belli sayıda sistem kullanmaktadır. Bu sistemlerin daha kalite çalışması, bakımı ve onarımı sistem yöneticilerine kalıyor.  Peki, bu sistem yöneticileri ne iş yapıyor?

Sistem Yöneticisi Ne İş Yapar?

Sistem Yöneticisi Nedir?

Sistem yöneticisi, birçok kurum artık kendi altyapılarını kullanmaya başlıyor. Bu altyapıyı kurarken sistemler kurulması gerekiyor. Sistem yöneticisi kurumdaki altyapı analiz edip, kaliteli ürünü seçip ve kurulmasında planlama yapan kişidir.

Sistem Yöneticisi Ne İş Yapar?

  • Sistem kurarken gerekli olan yazılımları, donanımları ve bunların kurulumuyla beraber konfigürasyonlarını sağlamak.
  • Sistemin onarım, bakım planlaması ve sistemin düzenli olarak performans analizini yapmak.
  • Çıkabilecek veya çıkan problemlerin hızlı çözüm arayışını sağlar.

Sistem Yöneticisi Nasıl Olunur?

Sistem yöneticiliği için birçok kurs eğitim merkezleri bulunmaktadır. Ancak bazı kurslarda eğitimler giriş, orta ve üst seviye eğitimler verilmektedir. Bu eğitimleri tamamlayıp belirlenen düzeydeki sınavı geçerek mesleği elde etmiş olursunuz.

Hangi Unvanlarla Çalışabilir?

Sistem yöneticileri çalıştıkları sektörce; sistem analisti – sistem mühendisi – istem analisti – sistem mühendisi – sistem yöneticisi – network mühendisi – network yöneticisi – network analisti – network teknisyeni – proje lideri – proje müdürü – bilgi işlem müdürü – ağ güvenliği yöneticisi

Maaşı Ne Kadar?

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de çalışma yılına göre değişmektedir. Genel olarak baz alırsak 1603 TL’den 4000 TL’ye kadar ücret artmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER