Sendikalardan Otomotiv İşçilerine Ortak Çağrı

Otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemlei devam ediyor. Sendikalar bir araya gelerek otomotiv işçilerine ortak çağrıda bulundu. İşçileri sağduyulu davranmaya davet eden sendikalar, işverenlerin çağrılarına kulak verin dedi. İşte ayrıntılar…

Sendikalardan Otomotiv İşçilerine Ortak Çağrı

Sendikalardan Otomotiv İşçilerine Ortak Çağrı

Yapılan Açıklamada, Son günlerde otomobil setöründe karşı karşıya kalınan süreç tüm taraflara zarar veren bir hal almıştır. Otomobil sektörü Türkiye Ekonomisi için katkıya devam edilebilmesi için kaybedilecek bir gün bile olmadığı vurgulanmıştır. Açıklamada, işçilere iyi davranmaya ve iş verenlerin çağrısına kulak vermeye ve eylemleri artık sona erdirmeye çalışıyoruz diye açıklandı.

TİSK ( Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ), OSD ( Otomotiv Sanayi Derneği), TAYSAD ( Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği ), OİB ( Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği ), MESS ( Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) tarafından ortak bir açıklama yapıldı ve açıklama şöyle;

“Ülkemizde otomotiv sanayi; ihracatın, istihdamın, Ar-Ge ve inovasyon gücümüzün gurur kaynağı ve ülke ekonomimizin lokomotif işkoludur. Bu sektördeki üretimin sürekliliği, doğrudan ve dolaylı olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunan pekçok sektörü de yakından ilgilendirmektedir.

Son günlerde otomotiv sektöründe karşı karşıya kalınan süreç tüm taraflara zarar veren bir boyuta ulaşmıştır.Otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edebilmesi için kaybedecek bir tek günümüz bile olmamalıdır.

Bugüne kadar işçi, işveren ve işveren temsilcilerinin uyumu ülkemiz otomotiv sanayinin en önemli güçlerinden olmuştur. Şüphesiz sektörümüzde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, iyi niyetli, barışçıl ve yapıcı iklimi korumak tüm tarafların sorumluluğundadır. Türkiye’de üretimden yana olan, Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunmak isteyen tüm kesimlerin çalışma barışına katkıda bulunması gerekmektedir.

Sendikal örgütlenmenin olduğu bir sektörde, hak aramanın yolunun karşılıklı diyalog ortamını korumaktan geçtiği aşikardır. Toplu iş sözleşmesi yürürlükte iken, yasal olmayan yollara başvurmak, sadece üretimin sürekliliğine zarar vermekle kalmayacak, bu diyalog ortamının zedelenmesine de sebep olacaktır. Sürecin, sosyal diyalog ve çalışma barışı ile olumlu bir noktaya gelmesi tüm tarafların ortak çıkarınadır.

Nasıl ki, işçi kardeşlerimizin taleplerini dinlemek ve değerlendirmek işverenlerin sorumluluğu ise, sadece sektörü değil ülke ekonomisini de telafisi güç zararlara uğratacak üretim kaybının olmaması ve üretim sürekliliğinin sağlanması da işçilerimizin ve bağlı bulundukları sendikaların sorumluluğundadır. Hal böyleyken, otomotiv sektörüne hizmet veren kurum ve kuruluşlar olarak, işçilerimizi sağduyu ile davranmaya, işverenin çağrısına kulak vermeye ve eylemleri sona erdirmeye çağırıyoruz. Ülkemize, işimize, ailelerimize ve işletmelerimize olan sorumluluğumuz ile işlerimize dört elle sarılarak üretime başlamalıyız.” dedi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE