Selahattin Demirtaş'tan SON DAKİKA Açıklaması

Son günlerde artan terör olaylarının ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş açıklamalarda bulundu. PKK'ya silah bırakma çağrısı hakkında konuşan Demirtaş, bunun tek taraflı olamayacağını savundu. Partilerinin tek suçunun ise barajı geçmek olduğunu söyledi. İşte ayrıntılar...

Selahattin Demirtaş'tan SON DAKİKA Açıklaması

Son günlerde artan terör olaylarının ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş açıklamalarda bulundu. PKK'ya silah bırakma çağrısı hakkında konuşan Demirtaş, bunun tek taraflı olamayacağını savundu. Partilerinin tek suçunun ise barajı geçmek olduğunu söyledi. İşte ayrıntılar...

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, erken seçim, çözüm süreci ve PKK'ya yapılması planlanan silahsızlanma çağrısı hakkında son dakika önemli açıklamalarda bulundu. Demirtaş, koalisyon hükümetinin kurulamaması durumunda yapılacak olan erken seçimde HDP'nin baraj altında kalmayacağını söyledi. PKK'ya yapılan silahsızlanma çağrısının tek taraflı ve erişilmesi imkansız bir durum olduğunu belirten Demirtaş, çözüm sürecinin gerginlik yüzünden durduğunu fakat bu durumun çözüm süreci bittiği anlamına gelmediğini söyledi. Demirtaş, hükümetin düşmanlıkları bitirmek adına ortak bir çağrı yapmasını ve PKK'nın da bu çağrıya olumlu yanıt vermesi gerektiğini belirtti.

"YENİDEN MÜZAKERELERE DÖNEBİLMELİ"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Reuters'a önemli açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, Çözüm Süreci'ne yönelik değerlendirmelerde bulurken, "Çözüm Süreci zaman zaman duraksamalar, gerilemeler ve gerilimlerle tıkanabilir ama biz şu anda içinde bulunulan vahim durumun sürecin bittiği gibi yorumlanmaması gerektiği kanaatindeyiz. Bir an önce çatışmasızlık hali sağlanmalı ve yeniden müzakerelere dönebilmenin güven koşulları yaratılmalı" dedi.

Demirtaş, bundaki tek sorumluluğun Ak Parti'de olmadığını çünkü AK Parti'nin artık tek başına iktidarda bulunmadığını belirterek, şunları kaydetti: "İlk yapılması gereken iki tarafından da ellerini tetiklerden çekmesi. Parlamento bir bütün olarak sorumluluk almalı ve PKK bütün bu olup bitenlerle ilgili karşılıklı yapılan eylemsizlik çağrılarına olumlu yanıt verecek iyi bir değerlendirmeyi mutlaka yapmalı."

"TEK SUÇUMUZ YÜZDE 13 OY ALARAK BARAJI GEÇMEK"

Demirtaş, son günlerde sürekli çatışmasızlık çağrısı yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Her gün neredeyse her konuşmamda çağrı yapıyorum; 'karşılıklı olarak silahlar derhal susturulsun' diyorum. Ülkenin Başbakanı bunu söyleyebilir mi? Başbakan 'silahları bırakın ve ülkeyi terk edin, teslim olun' çağrısı yapıyor. Yani gerçekleşmesi imkânsız bir çağrıyı bilerek yapıyor. Bunun gerçekleşme şansı yok. Bunun hayata geçmesinin ne kadar imkânsız olduğunu kendisi benden daha iyi biliyor. Samimi ise bizim gibi o da 'biz her türlü operasyonu durdurmaya hazırız, PKK da silahlarını sustursun, karşılıklı çatışmasızlığa hazırız' desin. Bakın o zaman işler nasıl kolaylaşacak."

Hükümet ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın HDP'ye yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, "Tek suçumuz yüzde 13 oy alarak barajı geçmek" diyen Demirtaş, Erdoğan'ın ülkeyi yeniden bir seçime götürmeye hazırlandığını ve kesinlikle koalisyon taraftarı olmadığını savundu.

"ASIL AMAÇ IŞİD DEĞİL, Suriye'DEKİ KÜRT OLUŞUMU"

HDP'ye yönelik bu saldırıların devam etmesi durumunda erken seçimde halkın HDP'nin etraflarında kenetleneceğini belirten Demirtaş, baraj altında kalmayacaklarını kaydetti. Demirtaş, son dönemde başlatılan operasyonların asıl amacının IŞİD değil sol ve Kürt muhalefet olduğunu savunarak, "AKP aslında IŞİD'e karşı savaşmıyor, asıl amaçları Suriye'deki Kürt oluşumunu engellemek" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 08:36

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE