Sağlık Bakanı Kısıtlamalarla ilgili Açıklama Yaptı!

Sağlık Bakanı 28 temmuz kabine toplantısı sonuçlarını açıkladı. Kısıtlamalarla ilgili ve oranlarla ilgili açıklama yapıldı.

Sağlık Bakanı Kısıtlamalarla ilgili Açıklama Yaptı!

Sağlık Bakanı 28 Temmuz 2021 tarihli yapılan Kabine Toplantısı sonuçlarını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafındang elen açıklamalara göre aşıya önem gösterildi. 

Bakan Fahrettin Koca yaptığı açıklamaya göre yeni vakaların %87 si Aşı olmamış adaylardan oluşuyor. Aşı olanların yeniden hastalanması oranı ise %5 ten az durumda olduğunu belirtti. Bakan Koca tekrardan Aşının önemini vurgulayarak, Koronavirüs tedbirlerinde dikkatin azaldığı belirtildi.

HERHANGİ BİR KISITLAMA YAPILMAYACAK

Milyonların beklediği kararlar açıklandı. Aşı olmayan kişiler için yeni kısıtlamaların geleceği gündemdeydi. Ancka Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklama da herhangi bir kısıtlamanın getirilmeyeceğini ve şu anlık kısıtlanın gündemde olmadığını bildirdi.

Ancak tedbirlerin azalması durumunda yeni kısıtlamalrın mecburi olarak getirileceğini bildirdi.

AÇIKLAMALAR ŞÖYLE:

Aziz Vatandaşlarım,

Bugün bilim Kurulumuz salgının ilerleyişi, artan vaka sayıları ve aşı programımızı esas alan bir toplantı gerçekleştirdi.

Hepinizin bildiği gibi son 2 hafta içinde vaka sayılarında çok hızlı bir yükseliş yaşadık. Bayram günlerinde hastalık yok olmadı. Ama üzülerek izledik ki hastalık yokmuş, hiç olmamış gibi bir tavırla bayramı karşıladık. Tedbirlere dikkatin çok azaldığını üzülerek gördük. Bu günlerde bunun ektisini yaşadığımız bir gerçek. Vaka sayılarının artış hızı istemesek de yükselme eğiliminde. Bu durum birçok açıdan sorun teşkil ediyor.

Bunların ilki aşı programımız toplum bağışıklığı hedefine ulaşamadan yeni bir varyantın baskın hale gelmesi ve aşı ile bağışıklık programımızı sekteye uğratma riski. Unutmayalım ki en az iki doz aşı olmadan ve üzerinden belirli bir süre geçmeden bağışıklık elde edilmiyor. Birinci doz aşısını olmuş vatandaşlarımız henüz bağışıklık kazanmadan virüsle karşılaştıklarında hastalığa yakalanabiliyorlar.

Benzer şekilde iki doz aşı olmuş kişiler için de üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra aşıların etkinliği azalıyor ve bu durum da hastalığa yakalanma riski ortaya çıkıyor. Bunlar, aşı programının başarıya ulaşmasının önündeki en önemli risk faktörleridir.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 20:03
YORUM EKLE