Polis Meslek Yüksekokulu Başvuruları Nasıl Yapılır? Aranan Şartlar Nedir?

Polis olmak isteyen adayların başvuru yaptığı Polis Meslek Yüksekokuluna girebilmek için şartlar nedir? Nasıl başvuru yapılır?

Polis Meslek Yüksekokulu Başvuruları Nasıl Yapılır? Aranan Şartlar Nedir?
Lise mezunlarının Polis olabilme imkanları için eğitimlerine devam etmekte olan Polis Meslek Yüksekokulu başvuruları kabul etmeyi ilan edilen tarihlerde devam etmektedir. Peki Polis Meslek Yüksekokuluna girmek isteyen adaylar ne yapmalıdır. Öncelikle adayın lise mezunu olması gerekmekte ve Yükseköğretime Geçiş Sınavına girmesi gerekiyor. Bu sınavdan minimum puanı alan adaylar başvuru yapabilir. Bu puan önceleri 250 iken daha sonra ki yıllarda 270'e kadar çıkartıldı ve her sene alınan puanlara göre PMYO taban başvuru puanı yükseltilip azaltılmaktadır. Peki bu şartı yerine getiren her aday başvuru yapabilir mi? Öncelikle adaylar sınavdan belirlenmiş olan puanı aldıktan sonra aşağıda belirtilen şartları da yerine getirmesi gerekmektedir.

Adaylardan Aranan Şartlar

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
Sicili temiz olmak
YGS'den belirlenen ham puanı almış olmak
Sağlık sorunu bulunmamak
Gözle görülebilir bir kusuru olmamak
Lise mezunu olmak
18 Yaşını tamamlamış olmak

Yukarıda belirtilen şartları yerine getirmiş olan adaylar Polis Meslek Yüksekokuluna başvuru yapabilir. Başvuru yapan adaylar 2 yıllık eğitime tabii tutulmakta olup bu eğitimde ceza puanını doldurmayan adaylar Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis memuru olarak istihdam etmektedir. Başvurular yıl içerisinde sürekli olarak yapılmamakta ve ilan edilen tarihler içerisinde başvurular kabul edilmektedir. Yeni aday temin ilanları olduğunda sizlere konu hakkında bilgi vereceğiz.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 21:17
YORUM EKLE