Polis Memuru Alımında Şartlar Değişti!

Dövme ve yara izi nedeniyle polis olamayan polis adaylarına müjde.  Emniyet  Sağlık Yönetmeliğine yapılan değişiklikler resmi gazetede yayımlandı. Yeni değişiklik ile  dövme ve yara izi olanlara polis olabilmesi mümkün olacak.  İşte detaylar.

Polis Memuru Alımında Şartlar Değişti!

Polis olmak için istenilen sağlık şartlarında esneklik getirildi.  Emniyet teşkilatına yapılan polis alımlarında  "Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği" yapılan ilk atamalarda daha önceki mesleğine geri dönüşlerde ve açıktan ve naklen atamalarda aranılacak olan sağlık şartları  belirlendi. 03 Ocak 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikte çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık şartlarında A dilimi esas alınacak.

DÖVME VE YARA İZİ OLAN POLİS OLABİLECEK

Okullara alınacak olan öğrenci adaylarında A dilimi sağlık şartları aranacak. Yabancı uyruklu adaylar için ise C dilimi sağlık şartları uygulanacak. Polis adayları dövme ve yara izi yazlık üniforma giyildiğinde görünmüyor ise sağlık şartını taşımış sayılacaklar. Adayların görme bozuklukları muayenesinde miyop olanlar için -2 dereceye kadar kabul edilecek. Hipermetrop göz kusuru bulunan adaylar için ise +1 dereceye kadar esnetildi. İşitme sorunları için daha önce 20 desibel iken yeni düzenlemede 25 desibel olarak değiştirildi. 

POLİS ADAYLARINDAN İSTENİLEN BELGELERDE DEĞİŞİKLİK

Polis alımlarında uygulanan sağlık şartlarında bir çok esneklik getirildi. Bu değişikliklerin tamamını görmek için linkte bulunan yönetmeliği Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini tıklayabilirsiniz. Ayrıca adaylardan istenilen belgelerde de değişikliğe göre ultrasonografi, ekokardiyografi, solunum ve odiometri fonksiyonu testleri de istenilecek. 

ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİ ALIMLARINDA UYGULANAN SAĞLIK ŞARTLARI

Mahalle bekçisi, pilot ve işçilerin yeni yönetmelik ile emniyet teşkilatında görevlendirilen personellerde olduğu gibi A dilimi sağlık şartlarına uygun olması gerekecek.

//www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/01/20180103-1.htm

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 21:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz Atacan
Yılmaz Atacan - 3 yıl Önce

ya kardeşim ne dövmesi ne yarası Allah aşkına şu yaş sınırını yükseltin 28-29 yaşında aslan gibi adamlar polis olamıyor. 30 yasından gün almamış olmak diye saçma bi ifade var değiştirilmeli acilen. Polis olmak istiyoruz. Binlerce imza kampanyası var bi dikkate alın şunları.

Kadının Sesi
Kadının Sesi - 3 yıl Önce

Ya bu ne ya bayanlarda boy sınırını indirin biraz yıllardır diye diye biz bayanlar yorulduk yapın artık ya duysun sesimizi bu devlet birkaç cm ile olamiyoruz bizden artık bu hakkı almasınlar duyun sesimizi duyun

Sevde atli
Sevde atli - 3 yıl Önce

Şu özel harekat bayan alımı hakkında bir açıklama yapılacak mi??

Fatih uzun
Fatih uzun - 3 yıl Önce

Yaş şartını 35 çıkarın bakın bakalım polis aciginiz kalacakmi

Osman
Osman - 3 yıl Önce

Yaş Şartı esnetilmesin istiyor 35 değerli büyüklerimizden bu konu ile ilgili bir çalışma istiyoruz

Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

Göz şartı zaten 2 idi pomem 2 pmyo 1 di ne değişti sadece pmyo 2 oldu zaten pmyo kapanacak pomem 3 derece olmalı paem 3 pmyo 2 pöh 1 derece olmalı

Musa
Musa - 3 yıl Önce

Renk korlugunden dolayi polis uzman cavus vs olamıyoruz renkleri ayirt edebiliyoruz ishiara kagidinda okuyamiyoruz bu sacmaliga bir son verilmeli