Önlisans Mezunlarına Kısa Dönem Askerlik Getirilecek Mi? Getirilirse Doğru Bir Karar Olur Mu?

Bir süre önce bilindiği üzere önlisans mezunlarına kısa dönem askerliğin getirilip getirilmeyeceği tartışmaları başlamıştı. Peki ön lisans mezunlarına kısa dönem askerlik getirilecek mi, getirilirse doğru bir karar olur mu?

Önlisans Mezunlarına Kısa Dönem Askerlik Getirilecek Mi? Getirilirse Doğru Bir Karar Olur Mu?

Ülkemizin dört bir yanında bulunan yüzü aşkın devlet ve vakıf üniversitelerine her sene milyonlarca öğrenci başvuru yapmakta ve eğitim görmektedir. Üniversitelerin fakültelerinde dört sene eğitim gören lisans mezunları bilindiği üzere 6 aylık kısa dönem askerlik yapabilmekte olup isteğe bağlı olarak uzun dönem as teğmen başvurusunu gerçekleştirebilmektedir.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaların yanlış anlaşılmasından sonra ülkemizde ön lisans mezunu adayların da kısa dönem askerlik yapabileceği belirtilmişti. Tabi daha sonra Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından yapılan açıklama ile önlisans mezunu adayların kısa dönem askerlik yapmayacakları belirtildi. Peki böyle bir karar çıkar mı, çıkarsa doğru bir karar mıdır?

ÖNLİSANS MEZUNLARINA KISA DÖNEM ASKERLİK

Hükümetin şuan ki çalışmalarında ön lisans mezunlarına kısa dönem askerlik gibi bir düşüncesi yok ve uzun sürede böyle bir düşüncenin gelmesi beklenmemektedir. Peki böyle bir karar çıkarsa doğru bir karar mıdır?

Elbette ön lisans mezunu adayların büyük bir bölümü için sevindirici bir haber olacaktır ancak lisans mezunlarının pek çoğu bu konuya tepki gösterebilecektir. Bu yüzden bu konu oldukça karmaşa yaratabilecek konu olarak gösterilmekte olup sizlerde fikirlerinizi yorum olarak iletiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fb
Fb - 3 yıl Önce

Bence olmali cunku uzun donem yapmamak icin aöf okuyorlar ve bilerek kaliyorlar halbuki 2 yillik mezunlarda kisa donem askerlik yapsa kimse askerlikten kacmaz herkes askere gider bence yerinde bir karar olur eger olursa

Fatih
Fatih - 3 yıl Önce

Ön lisans mezunları kısa dönem askerlik yapmalı yok yapmıyomu o zaman tek tip askerlik yapılsın herkes aynı yapsın adalet istiyoruz kimi bedelli kimi kısa dönem kimi uzun dönem öyle yok herkes askerliğini aynı yapsın o zaman işinize geleni değil biraz milletimizi düşünün askere giderse evini geçindiremeyen bi çok insan var kısa dönemli adam gibi bi eğitimle herkes askerliği tek tip yapmalı.

Cemal
Cemal - 3 yıl Önce

Olursa yerinde bir karar olur askerlik bir yıl olursa daha gitmeyi düşünmüyorum

Er
Er - 3 yıl Önce

Okur yazar olmayanda 1 yıl yapıyor ön lisans mezunu olan da madem lisans mezunu olan kısa dönem yapıyor ön lisans mezunu olan da değerlendirilmeli.

efe
efe - 3 yıl Önce

Hükümetin zaten halk için gençlik için neyi gündeme getirdiğini gördük ki..
Varsa yoksa kendileri.

Hakan
Hakan - 3 yıl Önce

Süper olur bedelli felan beklemeyiz direk gider geliriz keşke ciksa

umit
umit - 3 yıl Önce

on lisans mezunlarida kisa donem yapmali baska turlu birseye yaramiyo bari askerde yarasin

Uhu
Uhu - 3 yıl Önce

Askerlik dönemi kısalmıyosa bile örgünde ders görenlerin yanlışı doğrusunu götürmüyorsa açıkta okuyanlarında götürmemesi lazım çünki benim bir derste verisdiğim cevabların diğerini etkilememesi gerekir zaten iş hayatı ve eğitim hayatını bir arada götürmek bir hayli zor adaletse örgünde olanı bizde istiyoruz