OHAL Yerine Kriz Yönetimi Geliyor!

OHAL 17 Temmuz’da kalkacak. Bunun yerine sadece büyük terör olaylarının yaşandığı noktalarda bölgesel kriz yönetimi kurulacak. İlgili yasa Meclis tatile girmeden çıkarılacak.

OHAL Yerine Kriz Yönetimi Geliyor!
Bazı AK Parti kurmayları, Henüz gerekli çalışmaları yapılmadı. OHAL bir süre daha devam etsin” derken, diğerleri karşı çıkarak seçim meydanlarında kaldırılacağı sözü verildiğini dile getirdi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran seçim meydanlarında "OHAL kalkabilir" demişti. Daha sonra gerekli düzenlemelerin yapılması için bir süre daha devam edebileceği konuşulmuştu. Ancak Erdoğan'ın kurmayları ile yaptığı toplantıda buna son nokta konuldu.

100 Maddelik Teklif

AK Parti, içinde olağanüstü hal önlemlerine ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı yaklaşık 100 maddelik bir yasa teklifi hazırlıyor. teklif kapsamında siteme “kısmi, bölgesel OHAL uygulamasının girmesi benimsedi. Ancak OHAL için Meclis onayı da gerektiği için uygulama bölgesel kriz yönetimi güvenli bölge gibi isimlendirilecek. Toplantıda değerlendirilen bir diğer konu ise OHAL kalktığında boşluk olmuşmaması için yapılması planlanan yasal düzenlemelerin KHK mı yoksa yasa ile mi yapılacağıdır. Toplantıda, değişikliklerin Meclisten geçirilmesinin daha doğru olacağı düşünülmektedir. Yasaklar konulacak. İş ve İlçelerin özel durumlarında sadece o bölgede geçerli olmak üzere ve süresi belirtilmek şartı ile bölgesel kriz yönetimi ilan etme yetkii verilecektir. Aynı zamanda yetki devri gündeme gelecektir. Güvenli bölge oluşturma kapsamında sokağa çıkma yasağı, yürüyüş ve mitingler, terör faaliyetleri ve eylemlerin yapıldığı mekanları kapatma yetkisi verilecektir. Yetki aktarımları ise belli bölgeyi kapsayan bu uygulama süreci olacak gereksinim ortadan kalktığında kısıtlamalar sona erecektir. Aynı zamanda olası doğal afetler karşısında da kriz bölgeleri ilan edilecektir.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 23:19
YORUM EKLE